vinyl_dlazba_drevo_laminat_do_kuchyne

Laminát, drevo, dlažba alebo vinyl. Aká podlaha je ideálna do kuchyne?

Výberu podlahy do kuchyne treba venovať zvýšenú pozornosť. Musí totiž zniesť vyššiu prevádzkovú záťaž – byť odolná voči oderu, pádom ťažších predmetov, vode a rôznym kuchynským tekutinám. Na čo sa tiež veľmi často zabúda je, že by mala dokázať stlmiť pád a tým aj znížiť riziko poškodenia napríklad menších kuchynských spotrebičov, nádob alebo zaváranín.

Vinylová podlaha do kuchyne je svojimi vlastnosťami rozumnou voľbou.
(Zdroj: dizajnovepodlahy.sk)

Samozrejme z estetického hľadiska je nutné zladiť podlahu s kuchynskou linkou či stenami a podlahami v susediacich alebo prepojených miestnostiach. Dôležitá je tiež ekológia, čistenie a údržba, ako aj vhodnosť takejto podlahy pre hru detí či domácich miláčikov.

V nasledujúcich riadkoch najprv porovnáme vybraté druhy podláh podľa jednotlivých kritérií, ktoré sú na ne kladené v kuchynskom priestore a na záver si všetko zhrnieme podľa jednotlivých typov podláh.

Porovnávať budeme štyri podlahy, najčastejšie používané v kuchynských priestoroch – drevenú, laminátovú, vinylovú a dlažbu.

Ktoré by mali byť hlavné kritériá pri výbere podlahy do kuchyne?

Odolnosť proti vlhkosti, rozliatym tekutinám

Kuchyňa je miestom, kde dennodenne prichádza podlaha do kontaktu s vodou. Či je to už umývanie riadov, ovocia, zeleniny či mäsa, oveľa väčší problém vzniká pri vytečení chladničky, poruche umývačky riadu alebo práčky, ktorej umiestnenie v kuchyni je v poslednom čase dosť populárne. Na podlahu sa často dostanú aj tekutiny používané v kuchyni – olej, ocot, ovocné šťavy, nápoje a podobne, v tomto prípade sa dá hovoriť aj o chemickej odolnosti podlahy.

Vinylová podlaha sa spoločne s dlažbou sú najodolnejšie voči vode v kuchyni.
(Zdroj: dizajnovepodlahy.sk)

Najcitlivejšia na vlhkosť je drevená podlaha. Pri dlhodobejšom pôsobení vlhkosti či chemických látok môže dôjsť k jej trvalému poškodeniu alebo deformáciám. Na druhej strane je výhodou, že vo väčšine prípadov sa dá zrenovovať a môže slúžiť ďalej. Keď sa už človek rozhodne pre drevenú podlahu vhodnejšie je použiť tvrdé domáce dreviny alebo tropické dreviny s vysokou odolnosťou voči vode, napríklad ipe, merbau, wenge či bambus.

Problémy s vlhkosťou má aj laminátová podlaha, predovšetkým tá, ktorá je kupovaná v akciách, za mimoriadne nízke ceny. Aj keď jej povrch je voči vlhkosti dostatočne odolný, dochádza k poruchám v rohoch a spojoch, kadiaľ sa tiež môže voda dostať k jadru podlahy a spôsobiť jeho deformáciu.

Keďže sa nedá renovovať, je väčšinou nutné vymeniť celú podlahu. Ak sa rozhodnete pre laminátovú podlahu, orientujte sa hlavne na drahšiu, značkovú a vyberajte ju u autorizovaných predajcov, ktorí vám najlepšie poradia, ktorá kolekcia je vhodná aj do vlhkých priestorov.

Vinylová podlaha predstavuje ideálnu podlahu do kuchyne, je vodeodolná, s dobrou chemickou odolnosťou. Vyliatu tekutinu ľahko utriete a môžete pokračovať v práci. Tiež sa však treba rozhodnúť správne, mali by ste zvážiť, či si vyberiete vinylovú podlahu lepenú, klikovú, alebo voľne položenú

Dlažba je z pohľadu vodotesnosti dobrá voľba, problém skôr môže vzniknúť v špárach, ktoré sa pri pomerne častých kuchynských nehodách postupne zanášajú, nedajú sa vyčistiť a dochádza k zhoršeniu celkového vzhľadu. Samozrejme aj tento problém je možné vyriešiť použitím špeciálnych špárovacích hmôt, ktoré vám odporučí každý špecializovaný predajca.

Škrabance, pády predmetov, oderuvzdornosť

Vznikajú pri pohyboch kuchynským nábytkom, hlavne stoličiek, pádom kovových, sklených a drevených riadov – hrncov, pohárov, príborov buď priamo pri varení alebo pri podávaní jedál. Často tiež dochádza k pádom potravín a nápojov v kovových alebo sklených obaloch – konzervách, fľašiach, či zaváracích pohároch.

Keďže kuchyňa býva väčšinou najfrekventovanejším miestom v obytnom priestore, dochádza tu logicky k najväčšiemu prevádzkovému opotrebovaniu povrchu podlahy.

Drevená podlaha patrí medzi najmenej odolné podlahy, pri páde ťažkých predmetov je z hľadiska odolnosti dôležitá tvrdosť dreva, nie použitá povrchová úprava. Táto má väčší význam pri prevencii proti bežným škrabancom a oderu.

Laminátová podlaha má väčšinou mimoriadne odolnú vrchnú vrstvu, ktorá dobré odoláva bežným pádom, či prevádzkovému zaťaženiu.

Vinylová podlaha je dostatočne odolná voči pádom a opotrebovaniu z prevádzky. Treba dať však pozor pri kúpe lacných vinylových dielcov, tieto sú často náchylné na poškriabanie, napríklad pri posúvaní stoličiek.

Výhodou kvalitnej vinylovej podlahy je, že napriek vysokej odolnosti je jej povrch mäkší a pružnejší, takže v mnohých prípadoch nedochádza k rozbitiu sklených nádob a poškodeniu kuchynských spotrebičov ako pri iných podlahách.

Dlažba je na jednej strane veľmi odolná, no väčšinou, hlavne v prípade keramickej dlažby, je krehká, takže pri páde väčšieho predmetu môže dôjsť k jej poškodeniu. Následná výmena je náročný proces a často nie je ani možná.

Tepelná pohoda, podlahové vykurovanie

Toto kritérium je v súčasnosti často rozhodujúce pri výbere podlahy. Čas, ktorý v tomto priestore trávime je takmer stopercentne spojený s kontaktom chodidiel a podlahy. Preto požiadavka aby bola podlaha príjemná na dotyk a teplá je veľmi dôležitá.

Drevená podlaha v kuchyni prináša v domácnosti teplú atmosféru.
Nie je to však ideálny materiál pre podlahové vykurovanie.
(Zdroj: Skitterphotos)

Drevená podlaha je z prírodného materiálu, veľmi príjemná na dotyk. Je však dobrým izolátorom tepla, preto nie je celkom vhodná na podlahové kúrenie, aj keď je táto kombinácia v dnešnej dobe pomerne obľúbená.

Toto platí tak pre masívne ako aj viacvrstvové plávajúce drevené podlahy. Lepší pocit má pritom človek pri kontakte s drevom, ktoré je povrchovo upravené olejom ako pri nalakovanom dreve.

Laminátová podlaha pôsobí v porovnaní s drevom trochu chladne, čo je dôsledok umelých materiálov, použitých pri jej nášľapnej vrstve. Podobne ako drevo, nie je najvhodnejšia v kombinácii s podlahovým vykurovaním, aj keď je samozrejme po zapnutí podlahového vykurovania teplejšia, nie je schopná toto teplo naakumulovať a ešte nejakú dobu ho udržať ako napríklad dlažba.

Vinylová podlaha je napriek tomu, že ide o umelý materiál pri kontakte s pokožkou veľmi príjemná a pôsobí teplo. Platí, že čím je nášľapná vrstva hrubšia, tým je tento pocit príjemnejší. Je veľmi dobrým vodičom tepla a preto je pri podlahovom vykurovaní správnou voľbou.

Dlažba je v bežných podmienkach chladná a na dotyk nepríjemná. Vzhľadom na najlepšiu tepelnú vodivosť zo všetkých podláh, je mimoriadne vhodná na podlahové kúrenie, treba si však uvedomiť, že pre pocit pohody je zapnuté podlahové vykurovanie doslova nutnosťou.

Estetické hľadisko

Každý užívateľ má inú predstavu o vzhľade, farbe, lesku a iných estetických hľadiskách podlahy vo svojom dome, či byte a teda aj o podlahe v kuchyni. Okrem osobných pocitov je často v hre aj možnosť pochváliť sa krásnou, dobre zladenou podlahou pri návšteve príbuzných alebo známych.

S vinylovou podlahou v kuchyni môžete vytvoriť zaujímavé kreatívne riešenia.
(Zdroj: dizajnovepodlahy.sk)

Drevená podlaha je z tohto hľadiska pravdepodobne jednotkou, drevo je krásny prírodný materiál, ktorý je v súčasnosti možné upraviť do rôznych farieb, tónov a lesku. Drevená podlaha dodáva pocit domova a pohody, každá jej časť je originálna a autentická.

Laminátová podlaha v súčasnej dobe ponúka pravdepodobne najširšiu paletu kvalitných imitácií prírodných materiálov, ale aj dizajnových prvkov. Navyše laminátová podlaha je stálofarebná aj pri dlhodobom pôsobení priameho slnečného žiarenia.

Vinylová podlaha je momentálne prudko rastúci segment podlahovín a výrobcovia dnes už ponúkajú naozaj obrovské množstvo vzorov. Takmer dokonalé imitácie drevených podláh, či podláh z prírodného kameňa sú výrazné svojou autentickou textúrou aj štruktúrou.

Pri kvalitnejších vinylových podlahách je navyše zaručené, že sa jednotlivé motívy neopakujú príliš často, čo autenticitu s prírodnými materiálmi, kde každý diel je originál, len podčiarkuje.

Dlažba – tu je samozrejme treba rozlišovať, či ide o prírodnú dlažbu, alebo umelú. Pre prírodnú dlažbu platí to čo pre drevo, väčšinou však pôsobí už napohľad chladnejším dojmom, ktorý umocní aj dotyk chodidla pri vypnutom podlahovom vykurovaní.

Umelá dlažba dnes tiež dokáže na nerozoznanie imitovať prírodnú dlažbu, drevo, či iný materiál, keramické dlažby ponúkajú navyše nespočetné množstvo veľkostí, tvarov či farieb.

Ďalšie kritériá, ktoré je potrebné zohľadniť pri výbere podlahy:

Údržba

Keďže kuchyňa je miesto kde sa neustále varí, pečie, umýva, je veľmi pravdepodobné, že potrebujete podlahu, ktorá je čo najmenej náročná na údržbu.

Téma údržby je veľmi široká, preto odporúčame vyžiadať si od  predajcu informáciu o spôsobe a intervaloch údržby podlahy, ako aj o vhodných čistiacich a udržiavacích prostriedkoch, najlepšie priateľských pre životné prostredie.

V zásade pre každú podlahu platí, že ak sa na ňu vyleje napríklad olej alebo ovocná šťava, najlepšie je podlahu čo najrýchlejšie poutierať a následne umyť vlhkou handrou.

Od správnej údržby závisí či bude vaša podlaha vyzerať krásne aj po uplynutí dlhého času užívania.

Antistatické vlastnosti

V kuchyni sa nachádza množstvo spotrebičov a preto je veľmi dôležité, aby pri kontakte s nimi nevznikal elektrostatický náboj. Výhodou takejto podlahy je tiež skutočnosť, že nepriťahuje prach a je teda vhodná pre alergikov.

Rôzne výšky podlahy v prepojených priestoroch alebo pri kombinácií použitých podlahovín.

Dnes tvorí kuchyňa s iným obytným priestorom veľmi často jeden celok a preto je treba vyriešiť aj prechod medzi podlahami. Rieši sa to buď použitím rôznych prechodových líšt, vhodnejšie riešenie je však použiť v súvisiacich priestoroch rovnaký typ materiálu, čo vyzerá opticky omnoho lepšie.

Dokonalé imitácie vinylovej alebo laminátovej podlahy nám umožňujú dosiahnuť spojenie napríklad vzorov drevenej podlahy a dlažby, u vinylu aj bez nutnosti použitia rušivého prvku, akým je spomínaná prechodová lišta.

Protišmykové vlastnosti podlahy

Hlavne v kombinácii s vodou môže dochádzať k zvýšeniu rizika pošmyknutia a úrazu, preto je dôležité si tento parameter pri výbere takisto všímať.

Hlučnosť

Dôležité kritérium ak máte pod sebou susedov a doma šantiace deti. Tu je treba skôr prihliadať na konštrukciu podlahy, nielen materiál, z ktorého je vyrobená. Hlučnejšie sú plávajúce podlahy, podložka tlmí tento hluk len v obmedzenom rozsahu. Menej hlučné sú podlahy lepené.

Dlažba alebo vinyl? Materiály sú väčšinou na nerozoznanie – líšia sa len ich vlastnosti.
(Zdroj: Pixabay)

Cena

Tu si treba dať pri výbere pozor, lebo všetky štyri hodnotené typy podláh sa dajú kúpiť aj lacno, ale v niektorých prípadoch môže stáť štvorcový meter aj mnoho desiatok €. Zásadne nekupujte podlahy v mimoriadnych zľavách, veľmi rýchlo prídete na to, prečo bola cena taká nízka. Seriózna ponuka by sa mala pre podlahy, vhodné do kuchyne začínať nad hranicou 20 € / m2.

Všeobecne sa dajú za najpriaznivejšiu cenu kúpiť laminátové podlahy, najdrahšie sú drevené podlahy z tropických drevín, ktoré najlepšie odolávajú vlhkosti. Ale vzhľadom na obrovskú ponuku a rozmanitosť jednotlivých typov podláh neexistuje jednoznačné cenové pravidlo.

Ekológia

Dnes už väčšina výrobcov deklaruje u podláh strednej a vyššej triedy ich zdravotnú nezávadnosť ako aj možnosť recyklácie a likvidácie bez vplyvu na životné prostredie. 

Zhrnutie

Ako sme povedali na úvod, teraz zhrnieme všetky vyššie uvedené parametre pre jednotlivé typy podláh.

Drevená podlaha

Opticky a pocitovo zrejme najkrajšia ekologická podlaha, avšak do kuchyne najmenej vhodná. Je najcitlivejšia na vlhkosť a je zlým vodičom tepla, preto nie je celkom správna jej kombinácia s podlahovým vykurovaním.

Je možné ju viacnásobne rekonštruovať, čo je ale spojené s niekedy problematickým vyprataním kuchynského zariadenia. Aj keď na pocit je príjemnejšia drevená podlaha ošetrená olejom, odolnejšie a teda vhodnejšie do kuchyne, sú podlahy ošetrené ekologickými lakmi na báze vody.

Je vhodná pre alergikov, deti, domácich miláčikov. Ak už si predsa vyberiete drevenú podlahu, orientujte a radšej na tropické dreviny, počítajte však so zvýšenými finančnými nákladmi. Treba počítať nielen s bežným čistením podlahy, ale aj s jej pravidelnou väčšou údržbou, dobré je tiež si vopred ujasniť, či drevená podlaha má byť masívna, alebo viacvrstvová plávajúca.

Laminátová podlaha

Má odolnú povrchovú vrstvu, avšak často je náchylná na poškodenie v rohoch alebo spojoch jednotlivých prvkov. Povrchová vrstva dobre odoláva vode, cez špáry sa však vlhkosť môže dostať k jadru a môže dôjsť k jeho deformácii.

Je možné vybrať si asi z najväčšieho množstva vzorov, farieb, či dizajnových prvkov. Nie je dobrým vodičom tepla, teda pri podlahovom vykurovaní dochádza k väčším tepelným stratám. Na pocit je trochu chladná, má horšie akustické vlastnosti ako väčšina iných podláh.

Ľahko sa udržiava, tiež ale odporúčame používať správne čistiace prostriedky, nie bežné saponáty. Pri umývaní nepoužívajte príliš mokrý mop alebo handru.

Z cenového hľadiska je najprijateľnejšia, neodporúčame však kupovať lacné laminátové podlahy. Pokiaľ dôjde k jej poškodeniu, treba ju väčšinou vymeniť celú, čo však nie je vzhľadom na nižšie ceny také bolestivé ako napríklad u drevenej podlahy.

Vinylová podlaha

Moderný typ podlahy, so všetkými vlastnosťami, ktoré spĺňajú nároky na umiestnenie do kuchynských priestorov. Je odolná voči vode aj vlhkosti, tiež voči oderu a pádom. Pokiaľ predsa dôjde k jej poškodeniu, jednotlivý diel je možné s trochou zručnosti vymeniť.

Mimoriadne veľká ponuka dokonalých imitácií prevažne dreva a kameňa umožňuje jej kombináciu s takmer každým typom kuchyne, umožňuje plynulé prechody medzi vzormi jednotlivých materiálov prípadne medzi jednotlivými miestnosťami bez použitia prechodových líšt.

Je vhodná na podlahové vykurovanie, ale aj bez neho je veľmi príjemná na dotyk, vhodná pre deti a domáce zvieratá. Poteší alergikov, neobsahuje látky, škodlivé pre životné prostredie. Čistenie je jednoduché, odporúča sa však tiež raz za čas urobiť väčšiu údržbu.

Dlažba

Veľmi často sa používa v kuchyni pre svoju dobrú odolnosť voči vlhkosti a odolnosti voči opotrebovaniu. Je najlepším vodičom tepla, preto je ideálne jej spojenie s podlahovým vykurovaním.

Po jeho vypnutí je však chladná na dotyk a to aj v letných mesiacoch, keď sa kúrenie väčšinou nepoužíva. Pokiaľ dôjde k poškodeniu – hlavne u keramickej dlažby, výmena je problematická, často nemožná. Treba si dať pozor na materiál, použitý na špárovanie, pri použití bežných materiálov sa špáry zanášajú a kazia estetický dojem.

Dlažba je dostupná buď vo forme prírodného kameňa, alebo jeho imitácii, prípadne vo forme keramickej dlažby, ktorá sa vyznačuje obrovským množstvom tvarov, veľkostí, farieb a vzorov. Je jednoduchá na čistenie a údržbu.

Záver

Záverom by sme chceli ešte zdôrazniť, že nie je jednoducho možné povedať, ktorá z uvedených podláh je vhodnejšia, alebo menej vhodná do kuchyne.

Obrovské množstvo výrobcov hodnotených typov podláh ponúka na výber vždy aj produkty, ktoré pri správnej inštalácii, ošetrovaní a údržbe môžu dlhé roky v kuchyni bez problémov slúžiť. Je ale potrebné vždy od predajcu žiadať kvalifikované odpovede na otázky o vyššie uvedených parametroch jednotlivých podláh.

Preto aj cieľom tohto článku nebolo určiť poradie vhodnosti tej ktorej podlahy do kuchyne, ale upozorniť vás na to, čo je dôležité si všímať pri správnom výbere podlahy do tohto mimoriadne vyťaženého priestoru.