Krivá podlaha je časovaná nepríjemnosť. Ak je nerovnosť v medziach používateľnosti, väčšina z nás podloží hojdajúci sa nábytok preloženou lepenkou, opticky disponované miesta prikryjeme dekoratívnymi kobercami a privykneme si na nedostatky.
Takáto drobnosť nás nerozhádže, ale ostáva niekde v pozadí až kým nepríde k situácii, keď treba položiť novú podlahu alebo len namontovať vstavané kusy nábytku či oživiť steny tapetami ktoré dajú okamžite vyniknúť problémom s vodorovnosťou.
Čo sme roky tolerovali je zrazu očividné a treba to vyriešiť. V takomto okamihu sa vyroja tisícky myšlienok a ocitneme sa nad priepasťou správnych a nesprávnych riešení, ktorých náročnosť vyvoláva obavy.
Výška
Nech sa deje čokoľvek, vyrovnanie podlahy sa nezaobíde bez kompromisov. Začína to zmenou výšky. Každá nová vyrovnávacia vrstva v priestore pridvihuje podlahu nahor a to je problém nielen pod dverami ktoré treba skrátiť, ale aj vo výškových skokoch medzi vedľajšími miestnosťami.
Samozrejme sa pred vyrovnávaním dá niečo z pôvodných vrstiev aj podkladu odobrať, spravidla to však znamená búracie práce a tým sa chce väčšina majiteľov vyhnúť.
Čas
Ďalším kompromisom je čas. Dá sa použiť klasický poter alebo okamžite pochôdzny suchý systém? Záleží ako rýchlo potrebujete priestor späť v prevádzke a pritom treba mať na pamäti že čas je v stavebníctve nepriamo úmerný nákladom.
Často používané heslo lacno-rýchlo-kvalitne je utópia a o tomto trojuholníku je známe že ktorákoľvek kombinácia dvoch z týchto parametrov vylučuje ten tretí. Takže rýchle a lacné riešenia zaručene nebudú kvalitné.
Teoretické úvahy o vodnej hladine, ktorá sa sama rovná do vodováhy silou prírody sú veľmi jednoduché a príjemné, akonáhle však prídeme do praktického sveta poterov a samonivelačných hmôt, vynoria sa desiatky zásad a postupov. Zrazu si všetko vyžaduje omnoho viac, ako sme ochotní podstúpiť. Z časovanej nepríjemnosti sa stáva veľký stavebný projekt, ktorý pýta oveľa viac peňazí a úsilia ako sa na prvý pohľad zdalo.
Hmotnosť
A ak príde rad na hmotnosť, niekedy zaváži každý nový kilogram navyše. Obzvlášť ak ide o podkrovie, pri ktorom sa nikdy neuvažovalo o tom, že by sa mohlo stať obytným priestorom. Strhnúť strechu a začať od múrov nedáva zmysel ak sa v dome býva. Tu sa mnohí vzdajú a povedia si že podkrovie bude silne rustikálne a prispôsobia tomu aj štýl bývania.
Vyrovnanie podlahy je naozaj jedným z veľmi náročných procesov, ktoré nás pri zanedbaní dobehnú a veľmi zasiahnu do rozpočtu aj idei harmonického bývania. Skúsme si vymenovať aspoň zopár možností aby sme znova stáli na pevnej pôde, pretože najviac úskalí sa vynára z nepoznania.
Na trhu materiálov pre renovácie podláh existuje hneď niekoľko spôsobov, ako problém s nerovným podkladom vyriešiť. Na výber máte buď klasické samonivelačné stierky, cez rýchle špeciálne potery až po ľahkú vyrovnávaciu maltu s nízkou plošnou hmotnosťou aj pri veľkých hrúbkach. Ako sa rozhodnúť, keď vyrovnávací poter, ktorý by musel zrieť mesiace, nie je prípustným riešením?
Skôr, než si predstavíme rôzne možnosti vyrovnávania podlahy, je nutné definovať si kritéria, podľa ktorých sa nivelizácia podlahy vyberá. Rozhodujúcim faktorom je materiál podkladu, ktorý potrebujeme vyrovnať. Pri tomto sa stačí riadiť jednoduchým pravidlom – podklad by mal byť suchý, zbavený zvyškov starej krytiny a všetkých slabo prídržných vrstiev, bez prachu a nečistôt a rovný bez trhlín.
Tým hlavným kritériom je hrúbka potrebného poteru. O koľko nám treba podlahu vyrovnať? To prezradí iba meranie. Pre orientáciu sa dá použiť murárska dlhá lata alebo improvizovane sadrokartonársky profil. Na podlahe odhalia svojím pohojdávaním kopce a jamy presvitaním svetla popod.
Až teraz, keď máme „terén“ zmapovaný, máme úplne jasno v tom, ktoré miesto je najvyššie a ktoré sa musí vyplniť materiálom. Ak potom pridáme vodováhu alebo laser, dokážeme vypočítať o koľko sa musí podlaha zdvihnúť, aby sme ju vyrovnali. Práve toto je moment, keď máme jasnú predstavu o situácii od ktorej sa môže začať odvíjať ďalšie rozhodovanie.
1. Samonivelizačná stierka
Najmenšie nerovnosti do 20 mm sa dajú rozumne zachrániť samonivelačnými stierkami. Treba podotknúť, pokiaľ ste si až doteraz mysleli, že samonivelačnou stierkou sa má bežne poter vyrovnávať, nie je to tak. V zásade už akýkoľvek poter slúži ako vyrovnávacia spádová vrstva a mal by spĺňať podľa normy kritérium nerovností do 2 milimetrov na 2 metroch.
Stierky primárne slúžia na prípravu podkladu v rámci inštalácie krytiny a teda pri bežných stierkach si treba dať pozor na maximálnu hrúbku, do ktorej sa dá aplikovať a rýchlosť zrenia. Kľúčovú úlohu pri vyrovnávaní stierkou hrá vhodný penetračný náter, ktorý zabezpečuje čo najväčšie využitie nivelačných schopností stierky a vytýčenie výšok na podklade „terčíkmi“, aby bolo zreteľné koľko zmesi treba naliať na určité miesta aby sa ich podarilo vodorovne znivelizovať na jednu úroveň v celom priestore.
Výhodou stierok je, že vyrovnávať sa dá už od hrúbky 1 mm, takže nová podlaha bude na úrovni najvyššieho miesta. Materiál samonivelačnej stierky by v ideálnom prípade mal byť na rovnakej materiálovej báze ako poter. To znamená, že na cementový poter sa odporúča cementová stierka a na poter z anhydridu zas sadrová. Je absolútne nevyhnutné riadiť sa technickým listom konkrétnej stierky.
2. Špeciálne potery
Potery nájdu svoje využitie, kde treba vyrovnať alebo doladiť nerovnosti od 20 mm. Ide o materiály s hrubším zrnom, takže priamo pod mäkké krytiny nie sú vhodnou voľbou, zato však dokážu nahradiť centimetre drahej stierky za prijateľnú cenu.
V tejto kategórii spomenieme aj rýchle vysprávkové hmoty určené na naozaj rýchle hrubé vyrovnanie kritických miest alebo vyplnenie výtlkov či dier v renovovaných poteroch. Bez vnútorných pnutí nepraskajú a rýchlo vytvoria podklad pre stierkovanie bežným postupom s rovnomerným rozlievaním zmesi.
Tieto druhy poterov tvorí špeciálna zmes materiálov, ktoré rýchlo zrejú a umožňujú spoľahlivo dorovnať veľké hrúbky pri renováciách. Ich konzistencia nie je tekutá, na rozdiel od samonivelačných stierok, takže sa dajú spracovávať rovnou latou a tým vytvoriť pevnú rovnú plochu, či už ako poter pripojený alebo plávajúci.
Maximálna aplikačná hrúbka a doba zrenia je tiež daná konkrétnym typom poteru. Nevýhodou je vysoká hmotnosť materiálu pri väčších hrúbkach, treba rátať s 18 kg/m² na každý 1 cm hrúbky vrstvy.
3. Ľahká vyrovnávacia malta
Ide o systém Uzin Turbolight, ktorý pri rekonštrukciách objektov spĺňa požiadavku podkladu pre podlahové krytiny s vyrovnaním kritických podkladov vo veľmi krátkom čase.
Je to rýchly systém, ktorý sa využíva na vytvorenie cementového podkladu s nízkou plošnou hmotnosťou, veľkou tepelnou izoláciou pre vysokú zaťažiteľnosť. Ide o špeciálny druh podlahového poteru, ktorý je alternatívou ku klasickým „mokrým“ poterom, pri ktorých môže proces schnutia trvať mesiace.
Pevnejšia, bezošvá a vodeodolná alternatíva k podkladom z dosiek na rôznej báze, s ktorou sa dá aj veľmi krivá plocha vyrovnať pomerne jednoduchým a rýchlym spôsobom. Najprv sa na vyrovnanie použije rýchlo tvrdnúca hotová zmes zo špeciálneho spojiva a ľahkého polystyrénového plniva, ktorá vytvrdzuje s nesmierne malým zmrštením a bez pnutia.
Následne sa v ďalšom kroku zaleje cca centimetrovou vrstvou tenkého poteru s vystužujúcim rúnom, čím sa dosiahne hladký pevný povrch. Plošná hmotnosť systému začína na 33,5 kg/m2 pri 4 cm celkovej hrúbky a s každým ďalším centimetrom hrúbky pribúda len 3,5 kg/m2 vyrovnávacej malty.
Nezabudnite sa poradiť s odborníkmi
Samozrejme riešení je omnoho viac, tu sme spomenuli tie, ktoré máme v praxi najviac overené. Pre profesionálneho podlahára sú to záležitosti všedných pracovných dní, preto je dobré sa poradiť vopred, čím predídete často zlému laickému rozhodnutiu.
Ak ste nenašli radu alebo riešenie konkrétnej situácie, neváhajte sa nám ozvať alebo prípadne navštíviť jeden z našich showroomov. Radi vás privítame a poskytneme ďalšie informácie.