Ako zladiť podlahu s nábytkom? Kombinujte odtiene s rozumom

Nebojte sa kombinácie s pastelovými odtieňmi

Hľadáte krásne nové podlahy ktoré budú dokonale ladiť s nábytkom a vytvoria váš vysnívaný interiér? Chcete, aby váš nábytok a podlahy zodpovedali vášmu štýlu a preferenciám – to je samozrejmé.

Môže to však byť výzva – ako zdôrazníte prirodzenú eleganciu svojich nových podláh alebo zaujímavosť a jedinečnosť nábytku, ktorý sa vám páči?

V portfóliu dizajnových podláh nájdete široké spektrum farieb, vzorov a štruktúry povrchov. Pri nekonečných možnostiach môže byť rozhodovanie veľmi ťažké, poskytneme vám niekoľko tipov na začiatok pre uľahčenie práce pri výbere.

Tipy pre jednoduchší výber

  1. Kovový nábytok. Či už ide o prvky nábytku alebo celokovové stoličky, kov ponúka skvelý kontrast k podlahám z tvrdého dreva. Väčšie kúsky z bronzu a ocele vytvárajú moderný priemyselný dojem, zatiaľ čo jemné kovové ozdoby s delikátnymi detailmi ponúkajú rustikálny vzhľad inšpirovaný vintage štýlom.
  2. Zosvetlenie. Ak máte radi drevené kúsky a chcete použiť drevený stôl alebo pohovku s dreveným rámom, vyberajte farbu, ktorá je o niekoľko odtieňov svetlejšia ako vaša podlaha. To poskytuje jemný kontrast a definuje obe farby bez toho, aby boli príliš extrémne.
  3. Trochu zhody. Kontrast je vždy vítaný, ale niekedy aj párovanie môže priestor zmysluplne spojiť. Skvelý spôsob, ako využiť tento trik, je zladenie farieb napríklad závesov s pohovkou, zopár horizontálnych prvkov v interiéri z rovnakého materiálu
  4. Zlaté pravidlo. Ak zaručene funguje jedno jednoduché pravidlo, je jednoduché si ho zapamätať: K jemnému, subtílnemu nábytku vyberajte svetlé podlahy a k ťažšiemu nábytku sa viac hodia tmavé. Tmavé podlahy môžu pohltiť jemné zariadenie, a tak isto ťažký nábytok akosi ruší výraz svetlej podlahy.
  5. Ak to nie je z nejakého dôvodu zámer, vyhnite sa výberu všetkého v rovnakej „akosti“ aby priestor nebol plochý a nudný. Platí, že príliš jednej dobrej veci škodí. Ak je všetko rovnaké, miestnosť sa zmieša a stráca svoje kúzlo, pretože nič nevynikne. Už len použitím rôznych povrchových úprav pridáte do priestoru vizuálnu hĺbku a atraktivitu. Jednotlivé prvky pod rôznym uhlom pohľadu predvedú svoje individuálne kúzlo a krásu.
svetle odtiene vinylovej podlahy stylovo doplni tmavy nabytok
Podlaha môže interiér aj zosvetliť

Farby

Koordinácia farieb zahltila nejedného majiteľa domu. Keď však poznáte jednoduché základy, nie je to v skutočnosti príliš komplikované.

Premýšľajte o tom ako o recepte pre akúkoľvek miestnosť v domácnosti, či už ide o kuchyňu, spálňu alebo kúpeľňu, zvyčajne sa jedná o bezpečnú stávku, ak budete postupovať podľa týchto troch krokov:

  • Začnite výberom jednej neutrálnej farby (napríklad antracitovej, šedej alebo béžovej).
  • Pridajte dve jasnejšie základné farby (napríklad modrú, zelenú alebo fialovú).
  • Nakoniec zamiešajte za hrsť zvýrazňujúcich farieb (napríklad červená, žltá alebo tyrkysová).

Keďže neutrálne farby sú navrhnuté tak, aby sa spájali so všetkým, jedinými farbami, pri ktorých musíte dbať na koordináciu, sú jasnejšie farby.

Ako zladiť modrú farbu s vinylovou podlahou
Ako zladiť modrú farbu s vinylovou podlahou?

Napríklad, ak sú vaše steny pastelovo modré, zvážte dekorácie a nábytok v odtieňoch ako tyrkysová, berlínska modrá, morská alebo mätová farba.

Snažte sa vyhnúť výrazným kombináciám, ktoré silne kontrastujú, ako je červená so zelenou alebo fialová s oranžovou farbou.

Povrchy

Miešanie podláh s nábytkom je ľahšie pri kusoch, ktoré vyzerajú prirodzene. V prírode sa harmonicky vyskytuje mnoho rôznych druhov materiálov. Čím viac povrchov bude autentickejšie pripomínať prírodné materiály či už stavom alebo farbou, tým harmonickejšie budú pôsobiť.

Lesk na prírodných materiáloch často odstraňuje veľa tých vlastností, ktoré umožňujú harmóniu s ostatnými materiálmi. Vyberte si kúsky s prírodným vzhľadom ku jednofarebným s lesklou povrchovou úpravou, a tým získate väčšiu univerzálnosť pri zariaďovaní miestnosti. Realistické povrchy vytvárajú v priestore príjemný pocit.

Komibnácia rôznych povrchov na podlahe i nábytku
Komibnácia rôznych povrchov na podlahe i nábytku

Ďalším problémom alebo výzvou pri presnom zladení povrchov je skutočnosť, že väčšina ľudí nenakupuje všetko naraz. Používaním veci samozrejme starnú, takže aj keď majú rovnaký vzhľad, nemusia nevyhnutne vyzerať rovnako ako nové kúsky s rovnakým povrchom. Ľahšie je  úmyselne vyberať rozdielne kusy alebo sady, aby ste vždy dokázali vytvoriť eklektický, aktualizovaný vzhľad.

Zjednocujúca črta

Priestory majú tendenciu vyzerať čisto, ak majú jednu dominantnú črtu. Pretože pracujete v priestore interiéru, vaša podlaha, ktorej vzhľad sa mení najzložitejšie, bude pravdepodobne dominantná.

Dá sa povedať že je to konštanta, ktorá pokrýva väčšinou celú obytnú plochu a nezmení sa, pokiaľ neprejdete náročným procesom jej renovácie. Zabudované prvky a obklady by mali dopĺňať tento dominantný tón.

Ťažko elegantný interiér zjednotený do jedného odtieňa
Ťažko elegantný interiér zjednotený do jedného odtieňa.

Vyzdvihnutie dominantných prvkov, ktoré majú ísť dokopy je pre zladenie interiéru kľúčové. Jednotlivé tóny nemusia byť vždy rovnaké, ale nechceme tiež veľa úplne odlišných. Nesúladné dominantné prvky môžu vytvárať príliš roztržitý pocit, ktorý pôsobí neurčito.

Niekedy stačí nájsť aspoň jednu výraznú vlastnosť, ktorú majú dominantné prvky spoločné. Môžete si vybrať materiály s podobnými vzormi, smerom zŕn alebo si vybrať napríklad dva druhy dreva s rustikálnymi tónmi. Tieto dva druhy dreva môžu vyzerať úplne inak, ale majú spoločnú vlastnosť, ktorá ich zjednocuje.

Akonáhle budete spokojní s výberom farieb, opakujte ich po celom priestore. Môžete si zvoliť zavesenie obrázkových rámov z tmavého dreva podobných tmavej drevenej podlahe, zatiaľ čo sa jedálenský stôl so stoličkami bude prikláňať k svetlým tónom stien.

Takto sa jednotlivé aspekty odrazia viackrát čím miestnosť spoja a vytvorí sa pocit rovnováhy. Namiesto zhlukovania všetkých kúskov jednej farby ich umiestnite do rôznych častí miestnosti. Ak máte bohatý mahagónový kúsok na jednej strane miestnosti, vyrovnajte ho s podobne farebným kúskom na druhej strane. Toto rozdelenie povrchových úprav vytvára prirodzenejší vzhľad bez toho, aby sa jedna časť miestnosti javila inak ako ostatné.

Tónovanie dreva pomocou mäkkých materiálov

Mať všetko z dreva alebo kovu a skla je tak trochu nuda, ak nemáte vhodné dekorácie na vyrovnanie a zjemnenie jednotvárnej masy. Môžete pridať ďalšie kontrastné prvky pre zvýšený vizuálny dojem.

Zahrňte do miestnosti mäkšie materiály, aby ste kompenzovali hrubosť priestoru. Dekoratívne koberce fungujú najlepšie na rozbitie jednoliateho vzhľadu podláh a dodávajú mäkký pocit pod nohami. Koberček je tiež výborným vizuálnym zlomom medzi podlahou a nábytkom, ktorý vám pomôže cítiť sa pohodlnejšie pri miešaní materiálov.

Farebné prvky skvele doplnia chladné tóny interiéru
Farebné prvky skvele doplnia chladné tóny interiéru

Vankúše tiež obzvlášť dobre pomáhajú rozbiť veľkú rovnomernú plochu. Môžete tiež pracovať s inými druhmi materiálov, aby zmiernili vzhľad prírodného dreva. Môžete napríklad použiť kovovú lampu alebo predmety zo skla ku drevu alebo doplňte svoj priemyselný motív napríklad kamennými alebo drevenými dekoratívnymi prvkami. Farbu môžete pridať aj pomocou bohato kvitnúcich rastlín.

Tmavé, svetlé či kontrast

Veľa majiteľov má obavy kombinovať tmavý nábytok s tmavými podlahami. Povrchy z tmavého dreva majú tendenciu mať formálny vzhľad a vášmu priestoru dodajú dramatický nádych. Kľúčom je vyváženie tmavého dreva, takže celá miestnosť nemá dojem ťažkej, tmavej jaskyne.

Trik spočíva vo výbere nábytku, ktorý je iba o niekoľko odtieňov svetlejší ako podlaha, najmä ak je drevená podlaha extrémne tmavá. Stále máte vzhľad tmavého nábytku, ale celkovo napomáhate osvetleniu miestnosti.

Ďalšou možnosťou ak chcete dosiahnuť rovnováhu, je dvojfarebný nábytok so svetlejšími korpusmi ale zároveň komponentmi, ktoré zodpovedajú tmavej farbe podlahy. Tmavý interiér dáva vyniknúť zvyšku farebnej palety v miestnosti. Snehobiele steny dobre kontrastujú s tmavým zariadením, pre menej ostré zosvetlenie sú vhodné svetlé odtiene ako je svetlo šedá alebo krémová.

Svetlé tóny udržiavajú vzdušnosť v miestnosti a opticky zväčšujú priestor. Svetlé podlahy majú tendenciu prikláňať sa k neutrálnym tónom, najmä vzory s teplým žltým alebo červeným podtónom. Ak sú tieto podtóny nevýrazné, máte oveľa väčšiu slobodu vo farebnosti interiéru.

Vybrať vhodné odtiene podlahy nie je jednoduché, obráťte sa na odborníkov.

Farby príslušenstva miestností nemusia byť tmavé alebo intenzívne. Ak chcete zladiť svetlý nábytok so svetlou podlahou, opäť sa pokúste nájsť trochu odlišné vlastnosti materiálu alebo povrchu, aby ste dosiahli určitý kontrast.

Tým sa do svetlého priestoru pridáva rozmer, stále udržujete celkový vzhľad svetla v miestnosti, zatiaľ čo niektoré prvky v ňom naozaj zažiaria. Môžete použiť tmavší farebný koberec na oddelenie svetlej podlahy od svetlého nábytku.

Jednou z najjednoduchších možností je kontrast, pretože v podstate ide o hľadanie protikladov. Na rozdiel od hľadania rovnocenných farieb sa nemusíte báť, že aj napriek veľkej snahe pri hľadaní rovnocenných farieb výsledok vyzerá akoby ste zlyhali.

Tieto tipy sú len naše postrehy zo stretnutí v dizajnérskych ateliéroch či so zákazníkmi na našich showroomoch. Sme naozaj radi ak sa podelíte o svoje predstavy za účelom vytvoriť interiér vo svojom osobitom štýle a my môžeme na podlahe zrealizovať čo je v našich možnostiach.