Aká podlaha je ideálna na podlahové kúrenie?

Pri výbere podlahy zohrávajú hlavnú úlohu dve základné kritéria – estetika a funkčnosť. Platí to aj v prípade, že sme si vyčlenili na tento účel určité množstvo peňazí, podlahu chceme mať čo najlepšie zladenú so zvyškom interiéru, čo najpríjemnejšiu na dotyk a aby vydržala bez výrazných problémov pri užívaní počas dlhšej doby.

Preto aj keď si konečne vyberieme podlahu, ktorá sa nám páči, mali by sme si overiť, či spĺňa všetky atribúty dlhodobej funkčnosti.

V súčasnej dobe je jedným z najdôležitejších kritérií vhodnosť podlahy pre inštaláciu na podlahové kúrenie, keďže pri väčšine novostavieb sa toto dnes už stalo štandardom. Každá podlahovina je charakterizovaná okrem iného svojimi tepelno-izolačnými vlastnosťami, ktoré závisia od druhu, jej hrúbky, či konštrukcie.

Niekoľko základných informácií

Prvým dôležitým bodom pri rozhodovaní o type podlahy je úvaha, či budeme podlahové kúrenie používať ako hlavné, alebo len ako doplnkové na zlepšenie príjemného pocitu pri dotyku s chodidlom.

Ak má plniť funkciu hlavného kúrenia, je dôležité, aby podlaha umožnila prechod tepla od podlahového kúrenia a následne jeho distribúciu do priestoru. Rýchlosť, akou sa toto udeje závisí hlavne od tepelného odporu použitej podlahy. Čím je tento vyšší, tým pomalšie podlahou teplo prechádza a naopak, podlahy s nižším tepelným odporom prepúšťajú teplo lepšie. Samozrejme predpokladáme, že pod podlahovým kúrením je zhotovená dostatočná tepelná izolácia, aby teplo neunikalo do podkladu, ale šírilo sa smerom hore. Zbytočné úniky tepla ako aj vyšší tepelný odpor podlahy sa prejavia jednoznačne  na následných zvýšených platbách za spotrebované teplo.

Hodnoty tepelného odporu pre konkrétny typ podlahy uvádza nasledovná tabuľka:

Materiál podlahy

Tepelný odpor (m2K/W)

vinyl, linoleum, PVC

0,02

keramika, kameň

0,01

laminát

0,04 – 0,07

drevo

0,05 – 0,1

Dôležitú úlohu pri tepelnom odpore podlahy zohráva aj hrúbka použitého materiálu, ktorá úmerne ovplyvňuje jeho hodnotu. Logicky, čím je hrúbka väčšia tým bude podlaha prepúšťať menej tepla a náklady za teplo sa budú zvyšovať.

Akú podlahu teda zvoliť na podlahové kúrenie?

V princípe sa dá položiť akýkoľvek druh a dnes aj väčšina drobných investorov stavia veľmi často estetiku nad funkčnosť bez toho, aby sa zamysleli nad dôsledkami – slabšej tepelnej vodivosti a zvýšenými nákladmi počas existencie položenej podlahy. Poďme si teda povedať, aké sú výhody a nevýhody najčastejšie používaných typov podláh.

Z tabuľky vidno, že najlepšie sú z tohto pohľadu keramické podlahy a podlahy z prírodného kameňa. Rýchlo sa zohrejú a okrem nízkeho tepelného odporu majú schopnosť naakumulované teplo aj po vypnutí kúrenia ešte nejakú dobu udržať. Ich hlavnou nevýhodou je však, že pri vypnutom podlahovom kúrení počas teplého jarného a letného obdobia ostávajú chladné, pochôdzny komfort sa značne znižuje. Ideálna je hrúbka cca 6 mm, pri lepení by ste sa mali vystríhať nanášaniu väčšej hrúbky lepidla, môže to spôsobiť zvýšenie tepelného odporu.

Veľmi dobrá voľba sú dnes trendové LVT (luxury vinyl tiles – luxusné vinylové diely), všeobecne nazývané vinylové podlahy. Sú príjemné na dotyk a vzhľadom na nízky tepelný odpor sú jednoznačne vhodné na podlahové kúrenie. Nevadí im sezónnosť prevádzky, teda príjemný pocit ostáva aj pri vypnutom kúrení. Kvalitnejšie LVT sú textúrou aj štruktúrou na nerozoznanie od prírodných materiálov a pri veľmi jednoduchej údržbe je zaručená aj ich dlhodobá životnosť. Pre množstvo ďalších benefitov zaslúžene prudko rastie ich popularita na celom svete.

Laminátové podlahy sa dnes pravdepodobne najviac kombinujú s podlahovým kúrením a to aj napriek tomu, že toto spojenie nie je príliš ideálne. Priamy dotyk pokožky s umelým materiálom, použitým na povrchovú úpravu, je pomerne nepríjemný, chladný, a tak už aj jeho  mierne ohriatie podlahovým kúrením tento nedostatok čiastočne odstráni. Najčastejšie stojí za výberom laminátovej podlahy nižšia cena, úžitkovosť a zvýšené následné náklady na teplo zohrávajú až druhoradú úlohu. Okrem vyššieho tepelného odporu vlastnej podlahy, často zhoršuje prestup tepla aj nevhodne vybratá protihluková a izolačná podložka. Aj keď výrobcovia, predovšetkým z obchodného hľadiska, kladenie laminátovej podlahy na podlahové kúrenie odporúčajú, je dobré si túto možnosť vždy vopred dobre zvážiť.

Z hľadiska tepelného odporu je na tom najhoršie drevená podlaha, platí to tak pre plávajúcu ako aj masívnu podlahu. Je to však prírodný materiál veľmi príjemný na dotyk aj bez dodatočného zdroja tepla. Lepší pocit má pritom človek pri kontakte s drevom, ktoré je povrchovo upravené olejom ako pri nalakovanom dreve. Vhodnejšie je drevenú podlahu kombinovať s podlahovým kúrením, ktoré je len doplnkové. Treba vziať do úvahy, že tento prírodný materiál neustále pracuje, so zmenou teploty a vlhkosti dochádza k jeho zmrašťovaniu alebo rozťahovaniu.

Toto môže mať za následok niektoré optické defekty, ktoré nejednému slovenskému investorovi často vadia. Dá sa to síce čiastočne eliminovať druhom použitého lepidla, spôsobom uloženia, či povrchovej úpravy, no nikdy sa nedopracujeme k ideálnemu výsledku. Podlaha na podlahové kúrenie by nemala byť zhotovená z mäkkého dreva (smrek, javor) ani z nestabilného buku. Jej hrúbka by mala byť cca 12 mm, pri menšej hrúbke dochádza k ľahšiemu zmrašteniu, pri väčšej zas k podstatnému zvýšeniu tepelného odporu.

Aj keď je podlahové kúrenie často limitujúcim prvkom pri rozhodovaní, akú podlahu si vybrať, existuje ešte veľa iných faktorov. Sú spojené s vlastnou stavebnou konštrukciou, napríklad statickým zaťažením alebo rozdielnymi stavebnými výškami,  vodeodolnosťou, údržbou, ekológiou a samozrejme spôsobom používania a vhodnosťou pre deti a domácich miláčikov. Preto je vždy dobré si zvážiť všetky pre a proti, poradiť sa so skúseným podlahárom alebo predajcom a až na základe dostatku informácií sa rozhodnúť pre najvhodnejšie riešenie.