polyuretánová liata podlaha

10 dôvodov, prečo si vybrať liatu polyuretánovú podlahu

Polyuretán je tekutý syntetický materiál, ktorý sa často používa vo farbách a náteroch, no už od šesťdesiatych rokov sa používa aj na zhotovenie priemyselných liatych podláh. Pozostáva z dvoch komponentov, tekutej živice (zložka A), ktorá býva zvyčajne pigmentovaná podľa výberu zákazníka a tužidla (zložka B).

Polyuretánová podlaha (skrátene PU podlaha) je samonivelizačná liata podlaha, ktorú je možné aplikovať prakticky na akýkoľvek vhodne upravený podklad, je veľmi odolná a ľahko sa udržiava.

Prečo si vybrať liatu polyuretánovú podlahu?

Liata polyuretánová podlaha sa dá ľahko prispôsobiť osobnému štýlu a vkusu, čo umožňuje dať vášmu priestoru jedinečný a štýlový vzhľad. Či už hľadáte podlahu pre moderný alebo tradičný interiér, liata podlaha z PU dokáže splniť všetky vaše želania.

Liata podlaha
Liata polyuretánová podlaha v modernom interiéri

Aké sú výhody polyuretánovej liatej podlahy?

Vďaka jej spracovaniu a vysokej elasticite po vytvrdnutí čoraz viac ľudí uprednostňuje použitie polyuretánových liatych podláh aj v obytných priestoroch. Dajú sa aplikovať na vhodne pripravené cementové aj sadrové podklady. Okrem toho sú bezšvové a odolné voči tekutinám, čo umožňuje inštalovať liatu podlahu aj do kúpeľne či kuchyne.

Hlavné výhody polyuretánovej liatej podlahy v obytných priestoroch:

  1. je trvanlivá,  pevná a odolná
  2. je bezšvová, hladká, vodotesná a hygienická
  3. je teplá a vhodná pre kombináciu s podlahovým kúrením
  4. je ju možné aplikovať v širokej škále farieb, odtieňov a vzorov
  5. je elastická, príjemná na dotyk
  6. dobre sa čistí a udržiava
  7. je vhodná pre domácich miláčikov
  8. je udržateľná, ekologická
  9. odoláva mnohým bežným chemikáliám
  10. aplikácia nie je obmedzené tvarom ani veľkosťou priestoru

1. Liata polyuretánová podlaha je trvanlivá pevná a odolná

Pokiaľ si vyberiete kvalitnú liatu podlahu a pri aplikácii budú dodržané odporúčané technologické postupy a hrúbky, môžete sa spoľahnúť, že vám vydrží dlhé roky. Je možné, že pri väčšom prevádzkovom zaťažení bude treba obnoviť po čase vrchnú ochrannú vrstvu laku, ale vlastná liata podlaha zostane bez známok opotrebenia.

2. Polyuretánová podlaha je bezšvová, hladká, vodotesná a hygienická

polyuretánová liata podlaha
Liata polyuretánová podlaha na chodbe (Foto: Dizajnovepodlahy.sk)

Liata podlaha z PU neobsahuje póry, vďaka čomu je vodotesná s hladkým povrchom, ktorý jej nielen dodáva krásny vzhľad, ale sa aj ľahšie udržiava. Je tiež mimoriadne hygienická, keďže tu neexistujú žiadne škáry, v ktorých by sa usadzovala špina a baktérie, je napríklad ideálnym riešením pre ľudí s prachovou alergiou.

3. Je teplá a vhodná pre kombináciu s podlahovým kúrením

Polyuretánová liata podlaha je mäkká, teplá a príjemná na dotyk, vďaka čomu je ideálna do obytných priestorov. Pochôdzny komfort je možné zvýšiť inštaláciou podlahového kúrenia, keďže liata podlaha dobre absorbuje a vzhľadom na minimálnu hrúbku rýchlo prenáša teplo.

4. Je vhodná pre domácich miláčikov

pes polyuretánová liata podlaha
Liata polyuretánová podlaha je vhodná aj pre domácich miláčikov (Foto: Dizajnovepodlahy.sk)

PU liata podlaha je vždy teplá a mäkká, pri použití saténovej alebo matnej vrchnej vrstvy neuvidíte stopy opotrebenia tak rýchlo.  čo sú ideálne vlastnosti, pre vašich domácich miláčikov.

5. PU podlahu je možné aplikovať v širokej škále farieb, odtieňov a vzorov

Väčšina výrobcov ponúka polyuretánové podlahy v takmer neobmedzenej palete farieb. Tieto možno navyše navzájom kombinovať alebo zmiešavať, čo umožňuje vytváranie rôznych farebných vzorov, veľmi obľúbený je v súčasnosti napríklad imitácia betónu alebo mramoru.

6. Polyuretánová podlaha je elastická

Podlaha je schopná vďaka svojej elasticite absorbovať nárazy, čím dochádza na jednej strane k menšiemu poškodeniu vecí, ktoré na ňu dopadnú a znižuje sa aj riziko jej vlastného poškodenia.

7. Dobre sa čistí a udržiava

Vďaka rovnému hladkému a bezškárovému povrchu je bežná údržba veľmi jednoduchá, postačuje robotický vysávač, prípadne umyť vlhkým mopom s refreshovacou chémiou (napr. UZIN Resilient Care). Pri väčšom znečistení je vhodné použiť špeciálne prípravky, odporúčané výrobcom.

8. Polyuretánová podlaha je ekologická a udržateľná

Po aplikácii sa liata podlaha stáva súčasťou stavebnej konštrukcie, pri jej obnovení alebo výmene za inú podlahovinu nevzniká žiaden odpad.

Čo sa týka emisií, kvalitné liate podlahy by mali mať klasifikáciu EMICODE® EC1 Plus, ktorá je garantom toho, že takto označené podlahové systémy prispievajú k zdravšej vnútornej klíme (sú stabilné a nevylučujú do prostredia žiadne emisie), lepšej kvalite vzduchu a k zníženiu vystavenia znečisťujúcim látkam.

Liate podlahy s klasifikáciou EMICODE® EC1 Plus sú tiež uznávané v rámci systémov BREEAM, LEED a podobne, a preto sa môžu používať v projektoch novostavieb a rekonštrukcií, ako sú napríklad školy, kancelárie a obytné budovy.

9. Odoláva mnohým bežným chemikáliám

V domácnosti používame mnoho chemických prípravkov, či už pri príprave jedál, umývaní riadov, nábytku, údržbe hygienických zariadení či vlastnom čistení a údržbe podláh. Polyuretánová podlaha je odolná voči mnohým z týchto prípravkov, no je dobré sa o chemickej odolnosti vopred informovať u výrobcu alebo predajcu.

10. Kladenie nie je obmedzené tvarom ani veľkosťou priestoru

Biela liata podlaha v sprchovom kute
Liata podlaha v luxusnom sprchovom kúte

Keďže sa neskladá z jednotlivých komponentov ako ostatné druhy podlahovín (napr. vinyl, koberce, parkety, dlažba a pod.), ale aplikuje sa liatím bez švov, netreba ju prirezávať a prispôsobovať priestoru, v ktorom ju aplikujeme.

Záver

Vďaka všetkým týmto vlastnostiam je polyuretánová liata podlaha vhodná pre použitie v obytnom sektore. Či už hľadáte liatu podlahu pre vašu kúpeľňu, obývaciu izbu, spálňu, kuchyňu alebo garáž, polyuretánová podlaha je takmer vždy tou správnou voľbou,

Vďaka jednoliatosti zdôrazňuje priestor a vytvára v interiéri pocit pokoja. K tomu prispieva aj možnosť výberu vhodných farieb alebo vzorov, ktoré ladia s vaším interiérom a nábytkom a tento pocit ešte viac zvýrazňujú.