Obľuba LVT (luxury vinyl tiles – luxusných vinylových dielcov), všeobecne nazývaných vinylová podlaha aj u nás neustále rastie. V tomto článku by sme chceli zodpovedať otázku, či je takáto podlaha vhodná aj do kúpeľne a hneď na úvod môžeme povedať, že určite áno.
Už dávno neplatí, že do kúpeľne patrí jedine dlažba. Na trhu je množstvo rôznych materiálov, ktoré môžu ľudia bez problémov v kúpeľni použiť a poskytujú im vyšší pocitový komfort ako chladné dlaždice a to aj bez podlahového vykurovania.
Samozrejme na podlahy v kúpeľni sa kladú iné, väčšinou vyššie nároky ako v ostatných obytných miestnostiach. Vybrali sme najdôležitejšie z nich a pripojili krátku informáciu, ako sa s nimi vysporiada vinylová podlaha. Chceli by sme upozorniť, že vlastnosti samozrejme závisia od kvality a typu položenej podlahy z LVT, preto by ste nemali hneď podlahnúť cene, ale informovať predajcu, že hľadáte podlahu do kúpeľne a žiadať od neho kompletné informácie.
Na trhu je dostatočná ponuka kvalitných vinylových podláh od rôznych výrobcov, nižšie uvedené popisy a odporúčania k jednotlivým vlastnostiam platia pre značku Designflooring.
Vlastnosti, na ktoré sa treba pýtať pri výbere podlahy do kúpeľne.
1. Odolnosť voči vode
Vinylová podlaha je úplne vodeodolná, takže aj pri ponorení dielca do vody nenapučí, nedeformuje sa , nepraská. V praxi to znamená, že ak máme v kúpeľni správe položenú vinylovú podlahu, nevadí jej opakovaný kontakt s vodou ani občasná väčšia nehoda, napríklad vyliatie vedra s vodou, vytečená práčka a podobne. Aj v takomto prípade stačí podlahu len dosucha vytrieť a môže sa používať bez akýchkoľvek devastačných dôsledkov ďalej
2. Bezpečnosť, protišmyková úprava
Dôležitým kritériom pre výber podlahy do kúpeľne je aj bezpečosť užívateľa. Najviac úrazov vzniká pri pošmyknutí sa na vlhkej podlahe, napríklad po ukončení kúpania či sprchovania.
Preto majú všetky povrchy vinylových dielcov Designflooring hodnotu koeficientu dynamického trenia na úrovni R10. Vďaka tomu sú po stránke (ne)pošmyknutia sa ako stvorené pre použitie v obytných a komerčných priestoroch.
3. Ľahká údržba, hygiena
Aj keď sa na intermete dozviete, že na údržbu vinylovej podlahy celkom stačí čistá voda, nie je to celkom pravda. Samozrejme na rýchle umytie je to dostatočný spôsob, ale priebežne by sa mali na jej čistenie a údržbu používať špeciálne prostriedky, ktoré zabezpečia dlhodobé udržanie jej optických aj úžitkových vlastností. Viac o rozdieloch medzi čistením a údržbou, ako aj špeciálnych prostriedkoch sa dozviete v článku na našom blogu.
4. Teplá, príjemná na dotyk
Vinylové podlahy sú aj bez podlahového kúrenia príjemné pri dotyku s chodidlom, čo je obzvášť dôležité v kúpeľni, kde sa ľudia väčšinou pohybujú bosí. Zvlášť v lete sa podlahové kúrenie nepoužíva a dlažba pôsobí v tomto prípade chladným a nepríjemným dojmom.
5. Dlhá životnosť, odolnosť
Vinylová podlaha je mimoriadne odolná voči nástrahám a nehodám, ku ktorým môže v kúpeľni dôjsť. Nepoškodí ju ani pád ťažšieho predmetu a ak by predsa len k nejakému väčšiemu poškodeniu došlo, dá sa takýto dielec pri troche zručnosti pomerne jednoducho vymeniť.
Čo sa týka dlhej životnosti, túto možno správnym a pravidelným ošetrovaním, o ktorom sme písali vyššie, ešte rádovo predĺžiť.
6. Vhodnosť pre podlahové kúrenie
Po keramickej dlažbe kladie vinylová podlaha najmenší tepelný odpor a preto je mimoriadne vhodná aj na inštalované podlahové vykurovanie.
7. Zvukovo-izolačné vlastnosti
Vinylové podlahy majú výborné zvukovo-izolačné vlastnosti, avšak aj tu existujú rozdiely v závislosti od typu a spôsobu inštalácie (lepené, klikové, voľne položené).
8. Estetické kritéria (viac sa im venujeme v druhej časti článku)
Ako teda vidno, vinylové dizajnové podlahy pravdepodobne najlepšie spĺňajú všetky požadované kritéria a vďaka tomu stále častejšie nahrádzajú klasické podlahy, používané vo vlhkých priestoroch, predovšetkým keramickú dlažbu. Dizajnovo sú takmer dokonalými imitáciami prírodného kameňa, dlažieb, či akéhokoľvek druhu dreva, tiež kovu alebo kamienkov.
Pritom sa nejedná len o imitáciu textúry, ale aj štruktúry daného materiálu, pri väčšine kvalitných dielcov je podstatne nižšia aj frekvencia opakovania vzoru. Je preto možné si vybrať podlahu ku každému druhu interiéru kúpeľne, podľa individuálneho štýlu či vkusu.
Pri inštalácii kladieme dôraz na kvalitnú prípravu podkladu, použitie vhodnej samonivelačnej hmoty a výber správneho lepidla, určeného do vlhkých priestorov, odporúčame dvojzložkové PUR lepidlo.
Estetické kritériá pri výbere podlahy do kúpeľne.
V nasledujúcich riadkoch by sme sa chceli viac sústrediť na poslednú z vyššie menovaných vlastností, ktorou je dizajn vinylových podláh. Správnym výberom a kombináciou rôznych veľkostí a tvarov vinylových dielcov, imitácií kameňa, dreva, či iných materiálov, dokážete z kúpeľne vytvoriť úžasný priestor.
Záleží len od vás, pre aký štýl sa rozhodnete, vinylová podlaha vám umožní vždy zjednotiť interiér s podlahou, pri zachovaní všetkých jej vyššie spomenutých atribútov. Tu je niekoľko typov od výrobcu vinylových podláh Designflooring.
Vidiecke rustikálne kúzlo
Pokiaľ milujete vidiecky štýl, použite rustikálne dekóry dreva a prírodného kameňa, ktoré najlepšie odrážajú krásu prírody. V spojení s vintage doplnkami, originálnym nábytkom, prípadne voľne stojacou vaňou získate krásnu funkčnú kúpeľňu.
Majestátne útočisko
Komu by sa nepáčilo miesto, kde sa môže utiahnuť pred zvyškom sveta? Takýmto miestom sa môže stať aj vaša kúpeľňa, svätyňou, kde sa môžete oddať relaxu a meditovaniu.
Mramorové povrchy dodávajú kúpeľni luxusný nádych, ale drevená podlaha môže tiež navodiť pocit pohody v miestnosti, kde sa bežne používajú kamenná alebo keramická dlažba a obklad. To, čo robí modernú kúpeľňu tak majestnátnou, sú jemné detaily.
Kovové textúry dodávajú nádych extravagancie, podobne ako jedinečne tvarované vane, rôzne stolíky po boku sú ideálne pre pohár červeného vína alebo voňavé sviečky – to všetko spolu vytvára výnimočné relaxačné útočisko.
Funkčnosť nad formou
Kúpeľňa je miestnosť, ktorú používame každý deň, takže má zmysel vytvoriť z nej priestor, ktorý je predovšetkým funkčný. Či už ide o podlahu s vysokou odolnosťou proti skĺznutiu, kúpeľňu priateľskú k deťom alebo s dostatočným úložným priestorom v prípade menších kúpeľní. Účelové kúpeľne jednoznačne patria do zoznamu obľúbených štýlov kúpeľní.
Industriálny štýl
Ďalším, aj u nás momentálne veľmi obľúbeným, je industriálny štýl bývania. V kúpelniach v industriálnom štýle nájdete veľa „surových“ materiálov, napríklad odkrytých tehlových stien, vodovodných potrubí a kovových povrchových úprav.
Tip na záver – ako opticky zväčšiť malú kúpeľňu
Častým problémom pri zariaďovaní kúpeľne sú jej rozmery. Pokiaľ sme kúpeľni ponúkli veľkolepý priestor väčšinou dokážeme všetko zladiť podľa svojich predstáv. Ako si však pomôcť, aby sa v prípade menších rozmerov tento priestor aspoň opticky zväčšili? Tu môže správne zvolená podlaha hrať rozhodujúcu úlohu. Nižšie si môžete pozrieť niektoré z možností:
Presvetlite kúpeľňu
Nie je žiadnym tajomstvom, že svetlejšie farby robia miestnosť vzdušnejšou a priestrannejšou. Ako vidno na fotografii, vinylová podlaha so vzorom bledého dreva, doplnená šedým obkladom, skutočne otvára priestor.
Ak sa obávate toho, že vaša kúpeľňa bude pri tejto kombinácii pôsobiť trochu „nemocnične“, pridajte sem a tam farebné kúsky, ako sú rastliny, uteráky a ďalšie drobné doplnky, aby ste zachovali jasný, svieži vzhľad, ktorý pôsobí domácky príjemne.
Položte podlahu pod uhlom
Podlahy Designflooring sa dajú položiť rôznymi smermi, môžete si napríklad zvoliť diagonálny formát, ktorý usmerní vaše oči do inej perspektívy a priestor sa bude zdať napohľad väčší. Mäkké prírodné tóny nášho navyše dodajú potrebné teplo.
Predĺžte si priestor
Ak máte úzku, ale dlhú kúpeľňu, alebo ak chcete, aby sa priestor javil dlhším, položte podlahu rovnobežne s najdlhšou stenou, pretože to kúpeľňu predĺži a ponúkne najlepší vizuálny efekt. Nebojte sa použiť mierne tmavšiu farbu podlahy, najmä ak máte dostatok prirodzeného svetla. Jas môžete zvýšiť tiež vhodne zapustenými stropnými svetlami.