Navod-na-cistenie-vinylovych-podlah

Kompletný návod na ošetrovanie a čistenie vinylovej podlahy

Na webe sa dočítate, že vinylové podlahy stačí umývať vodou. Pre utretie pár kvapiek rozliateho mlieka určite áno. Je však treba myslieť aj na dlhodobé zachovanie stále rovnakej kvality podlahy a čistiť a ošetrovať ju pravidelne a správne. Len tak totiž zaistíte jej dlhú životnosť a hodnotu.

Uzin care produkty - dizajnovepodlahy.sk

 

Čistenie vinylovej podlahy po dokončení stavebných prác:

Začneme pekne od začiatku. Keď dokončíte hrubé stavebné úpravy dotknutého interiéru, prichádza na rad pokladanie podlahy. Vzhľadom na predchádzajúce práce sa dá predpokladať že sa podlaha dodatočne znečistí pri jej inštalácii. Mali by ste preto vykonať prvé čistenie vinylovej podlahy a aj jej prvé ošetrenie.

Na odstránenie zvyškov z výroby a stavebných nečistôt použite UZIN Basic Cleaner (1 : 10 zriedený s vodou). Čistiaci roztok naneste na krytinu a po dobe pôsobenia cca 10 minút podlahu vydrhnite a nečistoty stiahnite z povrchu. Podlahovú krytinu nakoniec dôkladne zneutralizujte čistou vodou. Pri uvedených činnostiach je vhodné používať mikrovláknitý mop, najlepšie v kombinácii s dvojitým vedrom (zabezpečí, aby bola pri čistení používaná stále čistá voda).

Upozornenie: u vinylových podláh na nosných prvkoch používajte vždy len toľko vody, koľko je nevyhnutne nutné. 

Prvé ošetrenie vinylovej podlahy:

U vinylových podláh, ktoré boli už vo výrobe zušľachtené polyuretánovou (PUR) vrchnou vrstvou prvé ošetrenie odpadá (na dizajnovepodlahy.sk ponúkame výhradne takéto podlahoviny). Podlahoviny bez tejto vrstvy ošetrite polymérovou disperziou UZIN Resilient Sealer.

 

Bežné prevádzkové čistenie:

Ako hovorí nadpis, ide o pravidelné čistenie (pri upratovaní) a jeho interval je závislý na intenzite využívania podlahy. Prach a voľné nečistoty odstráňte vysávačom. K odstráneniu pevne prídržných častí znečistenia použite UZIN Resilient Care v zriedení  cca 1 : 200 (50 ml na 10 litrov vody). Spracovanie vykonávajte čistým mikrovláknitým mopom.

 

Hĺbkové čistenie:

V určitom časovom intervale je potrebné previesť základné hĺbkové čistenie vinylovej podlahy. V závislosti na zaťažení a spôsobe priebežného čistenia by ste toto základné čistenie mali vykonávať každých 12 – 18 mesiacov, ideálne je osloviť profesionálnu firmu.

Základným čistením sa odstránia tvrdé častice znečistenia a iné zvyšky (napr. zvyšky ošetrovacích prostriedkov). K odstráneniu nečistôt použite UZIN Basic Cleaner v riedení cca 1 : 1 až 1 : 10. Čistiaci roztok naneste na krytinu a po pôsobení cca 10 minút vydrhnite (najlepšie pomocou jednokotúčového čistiaceho stroja so zeleným padom).

Znečistenú vodu po celej ploche vysajte rozstrekovacím vysávačom a podlahovú krytinu nakoniec ešte raz dôkladne zneutralizujte vysávačom s čistou vodou. Podlahu nechajte pri dobrom vetraní plne vyschnúť, nechajte jej však najmenej 2 hodiny. Po hĺbkovom čistení je opäť potrebné vykonať prvé ošetrenie.

 

Retušovanie škrabancov a vrypov:

Vinylové odlahy sú výnimočné odolné voči mechanickému poškodeniu. Čo si však budeme navrávať, nehody sa stávajú, deti či domáci miláčikovia vymýšľajú a nešťastie je na svete.

Pokiaľ máte podlahu, ktorá s vami už čo-to prežila a chceli by ste opraviť najväčšie jazvy, ktoré má, môžete tieto poškodenia jednoducho vyretušovať. Pre retušovanie škrabancov a viditeľných belavých vrypov použite dvojzložkový výrobok UZIN Refresher.

Aplikujte výrobok priamo na poškriabanú alebo poškodenú časť podlahy pomocou čistej miešacej špachtle. K zapracovaniu výrobku do všetkých poškrabaných miest a bielych vrypov použite červený ručný pad.

K následnému vylešteniu a stiahnutiu prebytočného produktu z nepoškriabaných častí podlahy použite bavlnenú utierku. Toto leštenie je nutné k zjednoteniu prípadných rozdielov v lesku medzi použitým výrobkom a povrchom podlahy.

Podrobnejšie informácie o vyššie uvedených výrobkoch nájdete na http://uzin.podlahauz.sk/uzin-care/. Výrobky si môžete tiež zakúpiť cez internetový obchod dizajnovepodlahy.sk/obchod.