ako-zachovat-povodne-drevo-moznoti-renovacie-parkiet

Ako zachovať pôvodné drevo? Možnosti renovácie parkiet.

Máte pôvodné parket v zlom stave? Rozhodujete sa medzi demoláciou a renováciou? Oplatí sa premýšľať – renovácia drevených parkiet je často jednoduchšie a lacnejšie riešenie, z ktorého sa navyše môže vykľuť pôsobivý vzhľad podlahy. Toto sú aktuálne možnosti renovácie parkiet, ktoré máte k dispozícii.

Ako sme už v minulých blogoch spomínali, jedna z najúžasnejších vlastností drevenej podlahy je možnosť jej renovácie. S tým sú úzko spojené i výraznejšie možnosti zmeny vzhľadu podlahy.

Je možné renovovať prakticky všetky štandardné druhy drevených podláh okrem dyhovaných – či už ide o masívne drevené vlysy, mozaikové parkety, intarzie alebo viacvrstvové podlahy. Veľkou výhodou je, že aj z 50ročných parkiet je možné vhodnou technológiou a technikou vytvoriť úplne novú podlahu v rozlišných dizajnoch.

Aké sú teda možnosti?

Obnovenie pôvodnej optiky

V prvom rade je tu možnosť obnovenia pôvodného vzhľadu drevenej podlahy. Vaše parkety v priebehu rokov používania dostali „zabrať“ po viacerých stránkach a už nevyzerajú ako kedysi?

V tomto prípade je potrebné podlahu profesionálne očistiť, prebrúsiť, vytmeliť a naniesť novú aplikáciu ochrany parkiet, či už ide o olej, alebo lak. V prípade veľmi starých parkiet, ktoré boli pastované, odporúčame prejsť na modernejšie formy ochrany, nakoľko pasty na drevené podlahy je stále náročnejšie zohnať.

V prípade „obyčajnej“ renovácie získate späť svoju novú podlahu a môžete sa opať tešiť z jej mladistvého vzhľadu. Na výber je viacero produktov vodouriediteľných, či rozpúšťadlových lakov, či olejov značky Pallmann. S výberom správnej kombinácie každý parketár rád pomôže.

Ekológia predovšetkým

Za desaťročia používania parketových lakov a olejov sa postupne zmenili receptúry jednotlivých výrobkov a nastúpili nové, čistejšie a ekologickejšie alternatívy povrchových úprav. Stále častejšie tak počúvame požiadavky na čo najekologickejšie laky, či oleje.

Tieto požiadavky dnes vieme veľmi elegantne riešiť radou výrobkov Pallmann ZERO, ktorá obsahuje parketový tmel, základný lak i vrchný náter. Sú úplne bez obsahu rozpúšťadiel a tak vyhovejú každému ekonadšencovi.

Zmena povrchovej úpravy

Ak chcete vyskúšať malú zmenu, ale nechcete zásadne meniť vzhľad svojej podlahy, môžete siahnuť po zmene druhu povrchovej úpravy. Ľudia, ktorí roky používali lakovanú podlahu, radi siahnu po olejovanej podlahe. Prípadne to môže byť aj naopak.

V zásade je postup rovnaký ako pri „klasickej“ renovácii, avšak namiesto pôvodnej povrchovej úpravy, si vyžiadate inú. Napríklad olej poskytne podlahe nový život v podobne krásnej „3D“ optiky, priamy dotyk prírodného materiálu a nelimitované možnosti renovácie i na lokálnej úrovni.

Naproti tomu zákazníci, ktorí zvykli užívať olejovanú podlahu, si po rokoch radi vychutnajú pocit lepšej ochrany dreva pred vonkajšími vplyvmi a jednoduchšiu údržbu. Ako vždy, ani tu neexistuje jednoznačná rada a návod, ktorá možnosť je lepšia. Vybrať si musíte sami. Radi Vám však poradíme a pomôžeme

Nová farba vašich parkiet

Častokrát pri obnove podláh siahame i po obnove ďalších častí interiéru. Rozširuje sa nám rozhľad, množstvo dostupných informácií o rôznych štýloch, dizajnoch. A tak niekedy siahneme i po radikálnejších zmenách, či výmenách. Veď zmena je život.

Stane sa tak, že pôvodná farba drevenej podlahy nám už nepasuje do nami vysnívaného nového interiéru a chcelo by to zmenu i na podlahe. Ak máte na zemi drevenú podlahu, nie je nutné ju hneď vymienať ani v tomto prípade.

V dnešnej dobe už existujú spoľahlivé a overené technológie na zmenu farby parketovej podlahy bez narušenia jej štruktúry a tvarov. ednoducho povedané, vždy bude vidno, že ide o prirodnú podlahu, avšak jej farba bude moderná, štýlová a na váš obraz.

Toto vie dokonale poskytnúť rada Pallmann color collection, ktorá ponúka na výber z 24 farebných odtieňov rozdelených do 4 základných štýlov: minimalistic, classic, vintage a colorful. Ide o základný náter na báze olejov, ktorý sa používa ako podkladová vrstva pod vrchné transparentné oleje, alebo laky.

Vytvára krásnu a farebnú optiku dreva, čím vytvoríme skutočne originálnu podlahu v trendovom dizajne, ktorá dokonale zapasuje do mozaiky nášho nového interiéru.

Úplne iná optika a výzor parkiet

Kartáčovanie drevených podláh v kombinácii s farebných tónovaním poskytuje jedinečnú formu úplnej tranformácie parkiet. Farebné tónovanie Pallmann color collection vyzerá na kartáčovanej podlahe opäť celkom inak.

Kartáčovaním je možné vytvoriť na podlahe úplne nový povrch, ktorý ešte viac povzbudí prirodzený výzor dvera a pocit prírody. Povrch parkiet bude akoby vráskavý, kopírujúc štruktúru dreva.

Pokiaľ sa tento efekt posilní vhodne zvolenou farbou a výslednou povrchovou úpravou, je možné mať z pôvodnej „obyčajnej“ drevenej podlahy vyslovený unikát. V našom showroome vieme záujemcom ukázať i túto úpravu drevených podláh.

V zásade sme tu vymenovali hlavné výrazné možnosti renovácie dreva. Samozrejme však platí, koľko ľudí, toľko chutí. Preto sa nedá napísať o všetkých možnostiach. Všetko je však možné vykomunikovať a dohodnúť na základe reálnych možností.