5 dovodov preco vybrat drevenu podlahu

5 dôvodov, prečo si vybrať drevenú podlahu

V dnešnej dobre plnej možností si môžete vybrať podlahovinu, z takmer nekonečného množstva možností. Jednotlivé druhy sa líšia kvalitou, cenami či prevedeniami. Môžete mať akúkoľvek laminátovú či vinylovú podlahu, PVC či linoleum, dlažbu, prírodný kameň či rôzne imitácie betónových povrchov. Jednu vec majú ale často spoločnú – väčšina z nich sa stále snaží napodobniť drevo. Prečo to tak je?

Pallmann Pall-X 333 Color Collection

Už celé stáročia ľudia používajú drevo ako podlahový materiál. Vo forme surových dosiek a opaľovaného dreva či dreva ošetreného fermežou a rôznymi pastami po ňom chodili králi aj sedliaci. Bolo obľúbené pre jeho dostupnosť a vlastnosti. Medzi najčastejšie používané dreviny patrili (a stále patria) borovice, smreky, dub či buk.

Drevené parkety v sebe spájajú krásny dizajn a predovšetkým element prirodzenosti. Pocit dotyku s prírodou a nezameniteľná atmosféra drevenej podlahy sa dá len ťažko nahradiť. Pri zodpovednej a dôkladnej údržbe môžu slúžiť a vyzerať skvele celé roky. Poďme sa pozrieť na to, prečo uvažovať o drevenej podlahe.

Nadčasovosť

Ako sme spomínali vyššie, drevená podlaha slúži ľuďom už dlhé roky a pravdepodobne ešte aj dlho bude. Či už vo forme drevených dosiek – tzv. palubová podlaha, masívnych parkiet rôznych formátov alebo ako viacvrstvé, hotové podlahy.

Drevo ako podlahovina je medzi ľuďmi populárne pre svoju prirodzenosť, originálny vzhľad, dotyk prírody a teplo. Vďaka tomu sa doma budete cítiť pohodlne a prirodzene.

Prirodzenosť

Prirodzenosť je vlastnosť, ktorú drevenej podlahe nemožno uprieť. Aj keď poznáme aj iné prírodné podlahoviny, drevo je pre svoje vlastnosti človeku najbližšie. Drevené podlahy sú teplé a príjemné na dotyk. Sú najteplejším podlahovým materiálom.

V kombinácii s vybranými podlahovými olejmi je možné docieliť skutočne veľmi prirodzený charakter drevených parkiet. Pri využití určitých techník úpravy je možné docieliť tiež autentickú farbu aj povrch dreva.

Jednou z techník je napr. kartáčovanie parkiet brúskou Spider s následnou úpravou lakom Pall-X Pure. Vďaka tejto úprave dosiahnete štýlový efekt surového nelakovaného dreva, ktorý je momentálne veľkým trendom. V Škandinávii je až 80% parkiet kladených s takouto úpravou dreva.

Každý región má svoje špecifiká v oblastiach úpravy parkiet, avšak vždy zostáva spoločným menovateľom prirodzenosť drevenej štruktúry, pocit prírodného materiálu a útulnosť, ktorú parkety vyžarujú.

Dizajn

V dnešnej dobe sa rapídne zvyšujú nároky na individuálnu úpravu podláh. V kurze sú dnes rôzne olejované podlahy, zaujímavé, originálne prevedenia a farby parkiet. Taktiež sa s veľkým úspechom vracia móda klasických masívnych dubových parkiet ukladaných do „stromčeka“ alebo francúzskeho vzoru.

Čo sa týka farebnosti, trendom sa stáva farebné tónovanie parkiet. Dnes je možné si vybrať nie len z klasických odtieňov, ako sú tmavohnedá, červenohnedá, či biela, ale i exotickejšie farby ako sú čierna, červená, modrá, sivá, bronzová a pod.

Tieto požiadavky plne uspokojuje kolekcia farebných základných náterov Pallmann Color Collection, ktoré je možné kombinovať ako s lakmi, tak s parketovými olejmi, ktoré sú momentálne veľmi obľúbené. 

Pallmann Color Collection testovacia sada

Možnosť renovácie

Súčasné možnosti renovácie drevených podláh sú už prakticky neobmedzené. Práve to je jedna z najúžasnejších vlastností parketovej podlahy. Ako jedinú podlahu ju totiž dokážete premeniť do iného stupňa odlesku, farby, či typu povrchu pri zachovaní kresby a štruktúry dreva, čo prináša so sebou unikátne možnosti vysokej individualizácie drevenej podlahy.

V praxi je možné napríklad z klasickej hladkej parketovej podlahy urobiť kartáčovanú, ale i naopak. Z matnej urobiť lesklú. Z tmavej svetlú a podobne. V súčasnosti máme pripravené možnosti zaujímavých farebných odtieňov pre tónovanie drevenej podlahy.

Na výber máme 24 základných náterov. Čiže, ak Vás omrzí farba vašich parkiet, je pomerne jednoduché tú istú podlahu bez potreby výmeny zmeniť na úplne inú farbu v kombinácii s matnejšou úpravou a získate tak celkom novú podlahu bez nutnosti vážnejších zásahov

Veľkej popularite sa dnes tešia parketové oleje. Ponúkajú totiž impregnovanú ochranu spojenú s pocitom skutočného dreva, keďže nezanechávajú na podlahe žiadnu vrstvu. Je dôležité ešte pripomenúť, že existujú rozdiely medzi olejmi a „olejmi“.

Na trhu je viacero výrobkov z radu tzv. tvrdých voskových olejov, ktoré sa však radia skôr k lakom, než k pravým olejom. Častokrát sú nesprávne zamieňané a zákazník je mnohokrát uvedený do omylu. Informujte sa preto u svojho realizátora.

Ekológia

Posledná, no nemenej dôležitá je oblasť ekológie. Najmä v dnešnej dobe, kedy takmer celý svet rieši potrebu zmeny prístupu k odpadom, udržateľnému rozvoju výroby, ekologickej výrobe či hľadaniu nových materiálov, ktoré budú minimálne zaťažovať životné prostredie. A toto sú aspekty, ktoré s prehľadom drevená podlaha spĺňa.

Od surového základného materiálu až po konečné úpravy je dnes drevená podlaha zárukou ekologickej podlahy so všetkým, čo k tomu patrí. Na trhu je už totiž dostatok výrobkov a prípravkov na úpravu, čistenie, či ošetrovanie parkiet, ktoré spĺňajú prísne ekologické normy. Dokonca je možné si vybrať i výrobky, ktoré sú 100% ekologické a nie sú pri ich výrobe použité žiadne škodlivé látky.

Samotné drevené parkety sú samozrejme plne recyklovateľné, alebo inak šetrne využiteľné. Takže môžete mať doma peknú, prirodzenú, prírodnú podlahu, ktorá nezaťaží vás, vašich blízkych ani životné prostredie. Navyše, drevená podlaha v domácnosti funguje ako prirodzený barometer domácnosti. Na jej správaní je možné pomerne spoľahlivo spoznať, aké sú v domácnosti klimatické podmienky a prípadne vykonať nápravu.

Toto je hlavných 5 dôvodov, prečo sa oplatí premýšľať nad drevenou podlahou. Je však nutné tiež podotknúť, že drevená podlaha si vyžaduje kvalitnú realizáciu a pravidelnú starostlivosť. Ak jej ju však dáte, môže s vami vydržať aj celý život.