zakladne-druhy-vinylovych-podlah-dizajnovepodlahy

Základné druhy vinylových podláh

Aké poznáme základné druhy vinylov a čím sa odlišujú? V tomto článku sa pozrieme na tri najrozšírenejšie typy vinylových podláh, ktoré ponúka väčšina výrobcov. Jedná sa výhradne o LVT (luxury vinyl tiles), teda dizajnové vinylové podlahové dielce, nie vinyly v rolkách. Uvedené kolekcie sú od anglického výrobcu Designflooring.

Lepené vinylové podlahy

Technika kladenia pomocou lepenia je štandardom vo svete vinylových podláh. Kolekcie lepených vinylových dielcov sú najrozšírenejším a najpredávanejším produktom. Pri výbere je najdôležitejším parametrom hrúbka nášľapnej vrstvy, ktorá býva väčšinou 0,3; 0,4 alebo 0,55 mm. Čím je väčšia, tým dlhšiu životnosť výrobca garantuje.

Zloženie lepenej vinylovej podlahy:LVT-dielec-zlozenie-dizajnovepodlahy.sk_ (1a)

1) PUR ochranná vrstva

2) Priehľadná PVC profilovaná vrstva

3) Fotovrstva vo vysokom rozlíšení

4) Stabilizačná sklenená mriežka

5) Podkladová nosná vrstva

 

 

Dizajnové vinylové dielce sa lepia pomocou špeciálnych lepidiel, obsahujúcich vlákna, ktoré majú vysokú prídržnosť a zároveň eliminujú dodatočné vtlaky na podlahovine. Odporúčané lepidlá sú napríklad UZIN KE 62UZIN KE 66.

Designflooring ponúka v šiestich kolekciách väčšinu moderných povrchov a vzorov, ktoré sú takmer dokonalou imitáciou dreva alebo prírodného kameňa.

Klikové vinylové podlahy

Dostávajú sa stále viac do popredia. Zákazníci poznajú klik systém z laminátových podláh a práve z ich strany je častá požiadavka na podobný systém aj v segmente vinylových podláh.

Zloženie klikovej vinylovej podlahy:vinyl klik zlozenie

1) Ochranná PUR vrstva K-Guard+

2) Priehľadná PVC profilovaná vrstva

3) Fotovrstva vo vysokom rozlíšení

4) Stabilizačná vrstva

5) Zámkový mechanizmus

6) K-Core nosná vrstva zo 100% PVC

Na trhu je veľká ponuka klikových vinylových podláh, netreba však hneď podľahnúť nízkej cene, odporúčame si preveriť technické parametre jednotlivých výrobkov – napr. druh a odolnosť klikového zámku, konštrukciu podlahy, zvukotesnosť, potrebu prípravných prác. Veľmi často totiž radosť z výhodnej kúpy pokazí zlomený zámok, vŕzgajúca podlaha, sťažnosti spodných susedov na prílišný hluk a podobne.

Argument, ako ľahko si položí takýto typ podlahy koncový zákazník aj sám, je tiež trocha zavádzajúci, pokiaľ však chcete funkčnú podlahu, je lepšie to zveriť do rúk podlahára, ktorý má okrem skúseností s kladením a riešením rôznych detailov aj správne náradie a technické informácie.

Designflooring má vo svojej ponuke tri série klikových vinylových podláh – Palio Clic, Palio CoreKorlok.

Voľne kladené vinylové podlahy

Predstavujú najnovší trend v kladení vinylových podláh. Položenie ešte jednoduchšie ako klikových podláh. Jednotlivé lamely alebo obdĺžniky sa jednoducho kladú na zem vedľa seba bez lepidla či potreby zaisťovania. Vďaka svojej hmotnosti a protišmykovej vrstve na spodnej strane sa jednotlivé fragmenty nepohnú. Aj keď profesionálny podlahári používajú viacero druhov náradia na uľahčenie a urýchlenie kladenia takejto podlahoviny, niektorým stačí len kvalitný podlahársky nožík.

Zloženie voľne kladenej vinylovej podlahy:looselay zlozenie

1) PUR ochranná vrstva

2) Priehľadná PVC profilovaná vrstva

3) Fotovrstva vo vysokom rozlíšení

4) Stabilizačná sklenená mriežka

5) Spodná zvlnená mäkká vrstva, zabezpečujúca pevné priľnutie k podkladu

Podobne ako u ostatných vinylových podláh dekóry v kolekcii LooselayLooselay Longboard imitujú moderné drevené a kamenné podlahy a líšia sa len v dĺžke jednotlivých lamiel.