Facebook ogimage -dizajnovepodlahy.sk

Výhody vinylovej podlahy oproti iným krytinám

Je dôležité vedieť, čo kupujete. Na našej stránke sa stretnete s rôznymi informáciami o materiáloch, ich výhodami a dôvodmi, prečo sa pre ne rozhodnúť. Ktoré kľúčové výhody vinylovej podlahy však presvedčili nás?

Vinylová podlaha nie je len voľbou srdca a dizajnérskej dušičky, no tiež voľbou rozumu. Predstavuje skvelú technológiu, ktorá dokonalo imituje rôzne materiály tak, že aj skúsené oko má problém rozoznať ich od originálu. Prečo a kedy je teda lepšie zvoliť vinylovú imitáciu namiesto originálneho materiálu? Krátke porovnanie vám pomôže urobiť správne rozhodnutie.Facebook ogimage -dizajnovepodlahy.sk

1. Výhody vinylovej podlahy oproti drevu

Často počúvame argumenty o tom, že na rozdiel od vinylovej podlahy je drevo prírodný materiál, a preto pre zákazníka vinyl nie je voľbou. Pokiaľ klient trvá na použití prírodného materiálu, nemôžeme namietať. Musí však rátať aj s mnohými nevýhodami, ktoré tento výber sprevádzajú.

Vlastnosti prírodného dreva

Prírodné drevo môže byť rôznej kvality, môže sa rozpínať, krútiť, alebo zmršťovať. Je veľmi citlivé na použitie vo vlhkých priestoroch, prípadne v miestnosťach, kde môže prísť do styku s vodou (kúpeľna, kuchyňa, …).

Pre takéto prípady je možné položiť krytinu z exotického dreva, ktoré je na vlhkosť prirodzene “zvyknuté”, takáto krytina je však pre bežného človeka cenovo v podstate nedostupná.

Náročná údržba

Drevené podlahy sú tiež pomerne náročné na údržbu a vyžadujú si zvýšenú starostlivosť. Pre zachovanie vizuálnej kvality je potrebné pomerne časté hĺbkové čistenie pomocou špeciálnych strojov a nanášanie údržbových emulzii. Vo väčších časových intervaloch treba potom rátať s kompletným prebrúsením podlahy spojeným s nanášaním novej vrstvy laku alebo oleja.

Pokiaľ patríte medzi tých, ktorí nechcú byť otrokom krásy, no zároveň sa vám páči, keď podlaha aj po rokoch vyzerá ako nová, vinylová podlaha je pre vás ako stvorená. Designflooring má totiž všetky vizuálne vlastnosti prírodného dreva. Aj skúsený parketár má často problém pri pohľade na položenú podlahu určiť, či sa jedná o vinyl alebo nie.

Vinylová podlaha ako alternatíva

Vďaka skvelej technológii vinyl síce pripomína drevo, ale nesprevádzajú ho typické problémy a neduhy, ktoré trápia majiteľov prírodného variantu. Designflooring udržiava rovnaký tvar po celú dobu svojej životnosti. Drevo je totiž citlivé na zmenu teploty a vlhkosti, čo sú podmienky, s ktorými si Designflooring vo väčšine prípadov poradí.

Vinylová podlaha je pomerne jednoduchá na údržbu – pre každodenné upratovanie postačí mop s čistiacim prostriedkom, v dlhšom časovom horizonte sa taktiež odporúča hĺbkové čistenie, ktoré však nie je zďaleka tak náročné ako pri dreve.

Podlahové kúrenie, oprava podlahy

Pokiaľ vo svojom dome či byte plánujete podlahové kúrenie, mali by ste sa mať na pozore. Často sa stretávame s drevenou podlahou položenou na podlahovom kúrení. Z prirodzených vlastností dreva je to však neakceptovateľné riešenie – jeho rozpínanie v závislosti na teplote spôsobuje veľký pohyb podlahy, navyše sa veľmi rýchlo vysúša.

Vinyl je pomerne tenký materiál, ktorý výborne prenáša teplo, takže je pre podlahové kúrenie ako stvorený. Podlaha s dreveným vzhľadom v kúpeľni s podlahovým kúrením tak už nemusí byť žiadne sci-fi, takýmto podmienkam totiž odolajú aj naše najlacnejšie kolekcie.

2. Vinylová podlaha vs. dlažba – kameň, mramor či keramika

Spoločnosť Designflooring ako špecialista na vinylové podlahy sa zameriava najmä na dokonalú imitáciu prírodných materiálov. Preto sa hneď po drevených podlahách ponúka ďalší súper – kameň.

Ťažký a chladný

Prírodný kameň môže byť pre svoju hmotnosť problémom, najmä ak ho treba vynášať na vyššie poschodia, prípadne ho nie je možné inštalovať zo statických dôvodov.

Materiál je taktiež chladnejší – studený dotyk kameňa a mramoru môže byť v chladnom počasí nepríjemný, nakoľko keramické materiály „odoberajú“ teplo z chodidla. To spôsobuje, že dlažba je studená, najmä pre bosé nohy.

V kúpeľniach toľko obľúbená dlažba má však okrem chladu ešte jednu nevýhodu – často je veľmi klzká.

Vinylová imitácia prírodného kameňa si s týmito problémami hravo poradí. Oproti kameňu je výrazne ľahší, flexibilnejší a ľahšie sa kladie. Nie je takým tepelným vodičom ako dlažba – neodoberá teplo z dotýkajúcich sa končatín, vďaka čomu je vnímaný ako oveľa teplejší materiál.

Výrazné textúry a protišmyková úprava pomáhajú vyhnúť sa klzkému povrchu, a to najmä v miestnostiach ako je kúpeľňa, kuchyňa či vstupná hala. Nemusíte sa báť prudkého pošmyknutia ako na dlažbe. Jednoduchá je aj oprava poškodenej podlahy. Vinyl sa na rozdiel od dlažby nerozbije, a ak sa náhodou aj nejako poškodí, jednoducho sa odlepí poškodený dielec a nahradí sa novým.

3. Vinylová podlaha a koberec

Koberec je časté riešenie podláh v domácnosti pre príjemný pocit, ktorý človek zažíva pri došľape a absenciu chladu, ktorý od podlahy tak veľmi necítiť. Všetko však má svoje pre aj proti.

Údržba a životnosť

Koberec je totiž extrémne náročný na údržbu a starostlivosť. Je potrebné si dávať veľký pozor na akékoľvek nehody, ktoré by mohli koberec ušpiniť a bolo by ich náročné vytepovať. Koberec chytá prach, takže nie je ideálny ani pre alergikov, je potrebné ho často a náročne vysávať.

Pokiaľ máte domáceho miláčika alebo veľmi malé deti, koberec sa pre vás môže stať nočnou morou a keď budú deti väčšie, budete ho musieť vymeniť. A to si v budúcnosti bude vyžadovať kompletné vypratanie interiéru a výmenu celej podlahoviny.

Vinylová podlaha Designflooring sa oproti kobercu samozrejme lepšie čistí, najmä ak ste zaneprázdnení alebo máte upratovať po malých deťoch či domácich zvieratách. Na bežné čistenie stačí len použiť vlhkú handru a podlahu pretrieť. Nič viac.

Vinylová podlaha je vhodná aj pre alergikov. Nedržia sa tu roztoče a baktérie, takže môžete kľudne spávať. Záruky na materiál do obytných priestorov začínajú od 12 rokov a zvyšujú sa až na 20 rokov pre série Art Select a Monet. Je ťažké nájsť koberec s takou trvanlivosťou.

Vinylová podlaha je tiež vhodná na podlahové vykurovanie. V prípade poškodenia je možné vymeniť jednotlivé dielce, čo je obrovskou výhodou.

Ak naozaj chcete koberec, ten u nás bohužiaľ nenájdete. Je však na mieste zvážiť kombináciu vinylovej podlahy a voľne položeného koberca. Budete prekvapení teplom a pohodlím tejto kombinácie.

4. Výhody vinylovej podlahy oproti laminátom

Dnes tak veľmi populárny laminát už dávno nie je takým trendom ako kedysi. Kvalitný laminát, ktorý by poskytoval podobné vlastnosti ako vinylová podlaha, je totiž veľmi drahý. Lacné varianty sú síce pre svoju stále častým výberom, nejedná sa však o kvalitnú podlahovinu, ktorá vám bude slúžiť dlhé roky.

Bežne dostupné lamináty

Tieto lacné náhrady neodolajú vlhkosti, nemajú žiadnu štruktúru a ich dekory nie sú veľmi zaujímavé. Vplyvom nekvalitného materiálu sa často krútia a zmršujú vydúvajú a vŕzgajú už po relatívne krátkom čase.

Vinylová podlaha Designflooring udržuje rovnaký tvar po celú dobu svojej životnosti. Jej konštrukcia je zo svojej podstaty odolnejšia oproti bežne dostupným laminátom, opotrebenie jednotlivých vinylových dielcov je tak omnoho menšie.

Nezanedbateľná je tiež odolnosť voči vode, vďaka ktorej Designflooring deklaruje aj prípady, kedy ich podlahová krytina prežila aj povodne. Stačilo ju demontovať, vysušiť podlahovinu aj podklad a opäť namontovať. Nič nešlo zbytočne do koša. Rovnako dôležitým je aj akustický faktor. Vzhľadom na svoju konštrukciu je vinylová podlaha neporovnateľne tichšia ako laminát, čo oceníte najmä pri pazúrikoch svojich domácich miláčikov alebo partnerke s opätkami.

Niekto môže argumentovať jednoduchým kladením laminátových podláh vďaka systému zámku. Aj na to však výrobcovia mysleli a vytvorili tzv. vinyl klik systém – funguje podobne ako laminátová podlaha, no jeho konštrukcia je z tvrdeného PVC.

Prečo zrovna vinyl od Designflooringu?

Iných výrobcov vinylových podláh spoločnosť Designflooring poráža najmä vďaka svojej tradícii. Spoločnosť sa už viac ako 40 rokov venuje ich výrobe, vďaka čomu sa úroveň textúr a vizuálneho stvárnenia textúr blíži k dokonalosti.

Foto dekory sú vyrábané takou technológiou, aby sa zamedzilo opakovaniu vzorov na jednotlivých lamelách, čo len podporuje prirodzený vzhľad podlahy. Sú tvarovo odolnejšie ako lacná konkurencia, vďaka čomu netrpia na krútenie a zmršťovanie jednotlivých dielcov. V rovnakom tvare vydržia celé roky. Vďaka tomu môže výrobca bez obáv poskytovať dlhoročnú záruku na materiál.

V tomto porovnaní sme sa sústredili na porovnanie jednotlivých podlahových krytín s vinylom. Nechceme však prezentovať vinyl ako najlepšiu, jedinú krytinu, ktorú potrebujete. Rozumieme podlahám, a teda aj vaším potrebám a požiadavkam. Každý hľadá niečo iné a každý musí zvážiť všetky pre a proti. V tomto článku sme teda zvýraznili to “pre” – hlavné výhody vinylovej podlahy oproti ostatným bežným krytinám.

Pokiaľ sa vám článok páčil a chcete sa o vinylovej podlahe dozviedieť viac, prejdite na stránku s kompletnými informáciami o vinylovej podlahe. 

Pridaj komentár