Liata podlaha do bytu blog

Rozmýšľate nad liatou podlahou do bytu? Takéto sú vaše možnosti.

Zorientovať sa v súčasných trendoch bývania je dnes naozaj zložité a platí to jednoznačne aj o správnom výbere podlahy, ktorá dokáže rozhodujúcim spôsobom dotvoriť vysnívaný interiér. Keďže v poslednej dobe čoraz častejšie počúvame o takzvanej “liatej podlahe”, pripravili sme pre vás niekoľko základných tém a informácií, ktoré by vám mohli pomôcť s jej výberom.

Biela liata podlaha v byte v obývačke - dizajnovepodlahy.sk
Aj nenápadná liata podlaha v byte vynikne napríklad v obývačke. (Zdroj: Arturo )

Popularita liatej podlahy v domoch a bytoch každým rokom rastie.

Pôvodne výsostne priemyselná liata podlaha sa počas posledných rokov  čoraz viac dostáva do povedomia širšej verejnosti. Dôvodov to má samozrejme viac – rolu tu hrá moderný vzhľad, neobmedzená paleta farieb a vzorov i unikátnosť takéhoto riešenia.

Základným kritériom je materiál – môžete sa rozhodnúť pre dva základné typy liatej podlahy:

  • epoxidovú
  • alebo polyuretánovú

Výber je závislý od budúceho používania, záťaže a rôznych iných individuálnych požiadaviek. Polyuretán je pružný, takže je vhodnejší do obytných miestností, naopak epoxid sa častejšie aplikuje do technických miestností a garáží, či komerčných priestorov.

Liata podlaha pri vstupe na terasu.
Liata podlaha je pre svoje vlastnosti vhodná aj na miestach, kde hrozí jej znečistenie.
(Zdroj: dizajnovepodlahy.sk)

Keď sa rozhodnete pre materiál, nasleduje výber farby a vzorov. Buď si vyberiete farbu podľa svojej predstavy zo vzorkovníkov RAL alebo NSC, prípadne vsadíte na trendové riešenie, vytvorené architektmi v spolupráci s výrobcom (v našom prípade so spoločnosťou Unipro bv z Holandska), ktoré zhrnuli v katalógu Arturo Color Collection.

Ten obsahuje osem štýlov, pričom každý z nich je reprezentovaný unikátnymi čistými farbami, čipsovými podlahami a tretiu časť tvorí tzv. betonlook (miešanie farieb spôsobom, aby sa dosiahol vzhľad betónu), o ktorý je dnes najväčší záujem.

Rôzne farby a techniky zaručujú, že liata podlaha bude vždy unikátnym dielom.

Vo všeobecnosti sa jedná o luxusnejší typ podlahy, ktorý sa uplatňuje najmä pri novostavbách s moderným interiérom, so zreteľom na aktuálne dizajnové trendy. Použitie liatej podlahy sa však nevylučuje v ani pri rekonštrukciách v bytoch, domoch či rôznych komerčných priestoroch. 

Je možné zrealizovať liatu podlahu aj v menšom byte či dome?

Veľkou výhodou liatej podlahy je aj to, že prakticky neexistuje žiadne obmedzenie, čo sa týka jej rozlohy. Treba si však uvedomiť, že realizácia liatej podlahy je náročná z technologického aj časového hľadiska (pre úspešnú realizáciu je vždy nutné dodržať presné kroky a technologické prestávky).

Pri menšej rozlohe sa táto skutočnosť prejaví vždy na vyššej cene, keďže celkový čas realizácie je často takmer rovnaký ako pri niekoľkonásobnej výmere.

Liata podlaha v malej bytovej kúpeľni.
Nebojte sa použiť liatu podlahu aj v malom priestore – napríklad v bytovej kúpeľni.
(Zdroj: dizajnovepodlahy.sk)

Pokiaľ teda vlastníte menší byt, alebo inú nehnuteľnosť, môže ísť o dobré a originálne riešenie. Častou požiadavkou zákazníkov je zrealizovanie liatej podlahy len v jednej miestnosti – obývačke, kuchyni či kúpeľni, väčšinou už s rozmysleným vlastným dizajnom.

Liata podlaha a iné podlahové krytiny

Polyuretán alebo epoxid (materiál, z ktorého vzniká liata podlaha) je možné kombinovať aj s inými druhmi podlahových krytín. Tu je ale nutné dopredu riešiť detaily spojov a výškové rozdiely, ktoré môžu byť rozhodujúce pre konečný vzhľad.

Ako ovplyvňujú vzhľad finálnej podlahy dilatácie v potere?

Samotná liata podlaha sa realizuje vcelku. V prípade, že sú v dome/byte potery, v ktorých sa nachádzajú dilatácie, je nutné ich priznať aj vo finálnej podlahe.

V mieste dilatácie sa nareže tenká drážka, ktorá sa následne vytmelí a konečný efekt potom nepôsobí rušivo.

Aké sú podmienky pred a počas realizácie liatej podlahy v bytovom priestore?

Práca s materiálmi, z ktorých vzniká liata podlaha je veľmi náročná. Je nutné dôsledne zabezpečiť vhodné podmienky a dodržať všetky technologické kroky, aby sme predišli možným problémom.

Kuchyňa s liatou podlahu v byte.
Aj takúto kuchyňu v byte perfektne doplní jednofarebná liata podlaha.
(Zdroj: dizajnovepodlahy.sk)

Pred začatím vlastnej realizácie je nutné, aby bol dotknutý priestor uzatvorený, nesmú sa v ňom vykonávať práce iných profesií. Podklad (poter), na ktorý sa aplikuje liata podlaha musí byť úplne suchý.

Okrem vlhkosti sa pri obhliadke skontroluje tiež kvalita poteru – jeho rovinnosť a pevnosť, keďže liata podlaha sa vylieva v tenkej vrstve a do konečnej vrstvy sa môžu prekresliť všetky nerovnosti z podkladu. Preto pokiaľ poter nevykazuje dostatočnú rovinnosť a pevnosť, je nutné použiť vhodnú nivelačnú hmotu.

Pracovný priestor by mal byť:

  • vykurovaný (platí počas vykurovacej sezóny),
  • osvetlený a
  • s funkčnou elektrikou.

V prípade, že sa v miestnosti nachádza podlahové kúrenie, musí byť vopred vykonaná vykurovacia skúška a objednávateľ je povinný predložiť správu o jej vykonaní realizačnej firme.

Liatu podlahu je možne aplikovať aj na schody.
Mezonetový byt? Žiadny problém, podlahu vám položíme aj na schody.
(Zdroj: dizajnovepodlahy.sk)

Samotná realizácia trvá v závislosti od stavu podkladu zvyčajne 3-7 dní. Pri spracovávaní finálnej vrstvy je nutné dodržať základné podmienky akými sú:

  • teplota a vlhkosť vzduchu (cca 20°C/ 60 %) a tiež
  • teplota/vlhkosť podkladu (min. 15°C/ %CM).

Dodržanie týchto faktorov je pre realizáciu rozhodujúce.

Okrem zabezpečenia správnej klímy je potrebné vypnúť ventiláciu a uzavrieť vetracie otvory, aby sme zamedzili vzniku prievanu, čím obmedzíme vírenie prachu. Z horizontálnych plôch je treba poutierať prach a minimalizovať výskyt drobného hmyzu (hlavne muchy a pavúky).  

Je liata podlaha vhodná pre podlahové kúrenie?

Liata podlaha je jednou z najvhodnejších pre aplikáciu na podlahové kúrenie. Dôvod to má prostý.

Ako už bolo naznačené vyššie, vylieva sa priamo na poter alebo znivelizovaný povrch (bez lepidiel, podložiek a pod.) v tenkej vrstve, väčšinou sú to 2-3 milimetre.

Kúpeľňa s bielou liatou podlahou.
Nebojte sa bielej farby na podlahe, vzniknúť môže krásna, moderná kúpeľňa.
(Zdroj: dizajnovepodlahy.sk)

Prestup tepla je teda v podstate okamžitý a tým pádom sa celá plocha zohreje veľmi rýchlo. Pokiaľ radi chodíte doma bosí, je to veľmi príjemné. Aj z tohto dôvodu je liata podlaha mimoriadne vhodná pre deti, ktoré sa často hrajú priamo na zemi.

Ak máte teda pod liatou podlahou aj podlahové kúrenie, bude to pre vás len veľké plus.

V akých prípadoch by sme mali uvažovať o iných riešeniach?

V prvom rade sa stretávame s istou “neznalosťou” ľudí, ktorí majú predstavu o jednoduchom spracovaní a následnom vyliatí materiálov na akýkoľvek povrch. Pri obhliadkach (hlavne ak ide o rekonštrukcie) sa však často stretávame aj s podkladmi ktoré nie sú pre tento typ podlahy vhodné.

Ide napríklad o:

  • starú dlažbu (možnosť prekreslenia drážok, prípadne slabá priľnavosť),
  • príliš vlhký podklad,
  • krivý alebo nesúdržný podklad.

Väčšinou je možné spraviť opravu a následne aplikovať liatu podlahu, čo však navýši cenu a samozrejme aj čas realizácie, s čím zákazník vopred nepočítal.

Veľká kúpeľňa s bielou liatou podlahou.
V priestorných interiéroch je jednoduché liatou podlahou prepojiť jednotlivé miestnosti.
(Zdroj: Arturo)

Druhým prípadom, keď nie je vhodné klásť tieto podlahy býva, že v mieste realizácie ako aj v danom termíne nie sú splnené podmienky na aplikáciu, teda, ako sme napísali vyššie: teplota podkladu minimálne 10°C a 3°C nad rosným bodom, teplota v miestnosti 15°C – 30°C a vlhkosť vzduchu 45 – 75%.

Ako sa pohybuje cena liatej podlahy do bytu?

Cenu liatej podlahy za m2 je veľmi ťažké presne odhadnúť bez toho, aby sme videli priestor, v ktorom budeme realizovať. Liate podlahy sú veľmi citlivé na kvalitu podkladu. Finálnu cenu tak môžeme určiť až po obhliadke a zhodnotení súčasného stavu, vďaka čomu budeme schopní navrhnúť správnu skladbu podlahy.

Vo všeobecnosti sa však dá povedať, že v priemere sa cena liatej podlahy za m2 materiálu nevyhnutného pre realizáciu pohybuje v rozmedzí 40-70€ s DPH. S prácou sa teda pohybujeme niekde medzi 50-100€ za meter štvorcový.

Samozrejme, aj pri realizácii liatej podlahy existujú rôzne fixné náklady, a tak je cena pri väčších výmerách výhodnejšia, ako pri realizácii o veľkosti pár metrov štvorcových.

Máte iné otázky? Nebojte sa nás opýtať

Na liatu podlahu do bytu či domu sme experti. V prípade ďalších otázok nás preto neváhajte kontaktovať priamo cez náš kontaktný formulár na stránke Kontakt, prípadne nám napíšte email (kisa@dizajnovepodlahy.sk) alebo volajte na telefónne číslo (0910 211 501).

Radi vám ich zodpovieme alebo si dohodneme prehliadku vo vašej nehnuteľnosti.

Inšpirácia pre liatu podlahu v bytoch a domoch

Novinky z nášho blogu: