vinyl_klik_vs_laminat_dizajnovepodlahy.sk

Porovnanie klikových podláh: vinylová podlaha Designflooring Korlok vs. laminát.

Laminátové podlahy už niekoľko desaťročí patria k najznámejším a najpoužívanejším podlahám. Novší druh podlahových krytín, ktorých popularita neustále rastie, sa označuje ako vinyly s pevným  jadrom alebo vodotesným jadrom (rigid vinyl).  Oba pojmy sú charakteristické aj pre výrobok Designflooring Korlok, tento typ podlahoviny je ale ešte stále pre väčšinu ľudí menej známy.

V našom článku sa bližšie pozrieme na výrobok s pevným jadrom – Designflooring Korlok a porovnávame ho s laminátovou podlahou – s cieľom vysvetliť hlavné rozdiely medzi týmito dvoma typmi výrobkov.

Čo je Designflooring Korlok a ako sa líši od laminátových podláh?

Designflooring Korlok je podlaha s pevným jadrom, jednotlivé diely sa navzájom spájajú  uzamykacím mechanizmom (5G zámkom na dlhej aj krátkej strane) a môže byť vďaka pevnej jadrovej vrstve inštalovaná na väčšinu existujúcich tvrdých podkladov s minimálnou prípravou a so zachovaním všetkých výhod luxusného vinylu (LVT – luxury vinyl tiles). Laminátové podlahy sú tiež vzájomne spojené dielce plávajúcej podlahovej krytiny, inštalované pomocou klikového zámku alebo systémom pero-drážka.
Rozdiel je v konštrukcii alebo zložení samotných výrobkov. Designflooring Korlok je v podstate luxusná vinylová doska v kombinácii s pevnou jadrovou vrstvou z PVC a podkladom z akustickej peny. Má stabilizačnú vrstvu, fotografickú vrstvu s vysokým rozlíšením (samotný dizajn), reliéfnu nosnú vrstvu, ktorá zodpovedá dizajnu pod ňou (takže na dotyk je verný dizajnu, ktorý vidíte) a je zakončený povrchovou ochrannou vrstvou. Lamináty majú podkladovú vrstvu, vrstvu z drevovláknitých dosiek (laminátová verzia tuhého jadra), dekoratívnu papierovú vrstvu (dizajn) a vrchnú nosnú alebo kryciu vrstvu. Tieto vrstvy sú následne spájané pri vysokých teplotách.

Ako si poradia s vodou?

Pevné jadro dizajnovej podlahy Korlok je vyrobené výlučne z PVC, vďaka čomu je úplne vodotesné a vhodné pre mokré priestory vrátane kúpeľní, práčovní a kuchýň.
Základná vrstva laminátových podláh sa skladá z drevených vlákien, takže aj keď je tiež pevná a vhodná pre kladenie na existujúce podlahy s tvrdým povrchom, laminát nie je ideálnou voľbou do vlhkých priestorov. V miestnostiach, ktoré sú vystavené nadmernej vlhkosti, ako sú kúpeľne, pivnice náchylné na zvýšené zaťaženie vodou alebo oblasti s výkyvmi vlhkosti, môžu drevené častice absorbovať túto vlhkosť, čo spôsobuje napučanie podlahy, trhliny a ďalšie deformácie.

Čo je pohodlnejšie?

Všetky luxusné vinylové podlahy Designflooring sú mäkšie ako laminátové podlahy. Okrem toho Designflooring Korlok je už pri výrobe vybavený penovou podložkou, ktorá pomáha redukovať prenos hluku do miestností nižšie. Táto podložka robí Korlok nielen tichším, ale aj pohodlnejším.
Laminát je často pri chôdzi hlučný kvôli vzduchovým medzerám, ktoré sa vytvárajú medzi laminátom a podlahou, na ktorej bol inštalovaný. Tento dutý zvuk môže ešte zosilniť hluk na pozadí, najmä vo viacposchodových domoch.

Je odolnejší Designflooring Korlok alebo laminátová podlaha?

Designflooring Korlok, rovnako ako všetky výrobky firmy Designflooring, má povrchovú ochrannú vrstvu nazývanú K-Guard +, ktorá zabezpečuje jeho vysokú odolnosť a hygienické vlastnosti. Vďaka tejto vrstve sú podlahy priateľské k deťom a zvieratám a zároveň chráni podlahy pred škrabancami a škvrnami. Pod touto vrstvou je nosná vrstva, ktorá zvyšuje odolnosť podlahy a stanovuje jej vhodnosť pre domáce aj komerčné použitie. Rovnako ako ostatné  podlahy Designflooring, aj Korlok ponúka doživotnú záruku (15-ročnú obchodnú záruku), takže je veľká šanca, že budete chcieť prebudovať svoj životný priestor a teda aj podlahu skôr ako ju budete musieť vymeniť kvôli opotrebeniu.
Laminátové  podlahy majú zvyčajne len jednu vrchnú ochrannú vrstvu, ktorá  môže mať rôznu hrúbku (v závislosti od výrobcu), ktorej kvalita sa zvyčajne odráža v cene. Okrem toho je kombinácia plastových a drevených vrstiev náchylná na delamináciu (jednotlivé vrstvy sa začnú odlupovať). Aj keď sú lamináty všeobecne odolnejšie ako skutočné drevo, sú tiež náchylné na poškriabanie povrchu, takže nie sú ideálne pre priestory s vyšším zaťažením.

Aký realistický je vzhľad?

Designflooring sa snaží napodobniť krásu prírodného sveta vo všetkých svojich výrobkoch. Tím vývojárov cestuje po svete, aby hľadal výrazné a zaujímavé formy pre nové, jedinečné návrhy podláh. Designflooring Korlok ponúka krásu prírodného tvrdého dreva so všetkými výhodami LVT, vrátane nízkej údržby a trvanlivosti. Venuje maximálnu pozornosť tomu, aby návrhy čo najvernejšie odrážali skutočné prírodné materiály. Autentický a prirodzený vzhľad tiež zabezpečuje minimálne opakovanie sa vzoru na jednotlivých dielcoch.
Aj laminátová podlaha kopíruje vzhľad prírodného dreva, ale opakuje sa pravidelný vzor. Návrhy sú väčšinou vyberané z katalógov vzorov v továrni a preto im často chýba prirodzený vzhľad.

Záver

Kolekcia Designflooring Korlok odráža najlepšie spojenie klikového systému laminátových podláh s vinylovými dielcami; výsledkom je trvanlivá, prirodzene vyzerajúca podlaha počas celej doby svojej životnosti.