vinylova podlaha v industrialnom style

Vinylová podlaha v industriálnom štýle

V niekdajších továrňach a priemyselných objektoch dnes vznikajú naozaj pôsobivé obytné a komerčné priestory. Ide o miesta s jedinečným geniom loci, ktorý sa dá napodobniť len veľmi ťažko. Neodmysliteľnou súčasťou takýchto objektov musí samozrejme byť aj autentická podlaha v industriálnom štýle.

Len človek s citom, architekt alebo interiérový dizajnér vie vybrať správnu cestu pri tvorbe zaujímavého priestoru a zachovať v ňom štýlovú čistotu s ohľadom na požiadavky svojho klienta. Dôležitú časť minimalistického interiéru tvorí aj podlaha, ktorá svojím dizajnom dokáže umocniť atmosféru skutočného loftu. Luxusné vinylové dielce od Designflooringu ponúkajú širokú škálu dekorov pre tento prípad.

kovova_industrialna_podlaha_v_lofteRustMetallic_CoverR

Ktoré materiály zvýrazňujú industriálny štýl?

Keď začujete výraz „zvetraný“, väčšinou je tým myslené pôsobenie klimatických vplyvov na drevo alebo kameň. V skutočnosti však existuje mnoho materiálov a rôzne pôsobiacich faktorov.

Ak chcete vytvoriť dojem moderného priemyselného priestoru, materiály by mali zahŕňať oceľové plechy a betón, ich „zvetraný“ vzhľad môže byť spôsobený prudkým žiarom, oxidáciou alebo pôsobením chemických látok (samozrejme len vo výzore). Priemyselné priestory môžu občas pôsobiť chladne, ale vďaka bohatým, zemitým farebným kombináciám môžeme vytvoriť za pomoci pár doplnokv moderné a útulné bývanie.

Ak nechcete opúšťať zónu pohodlia a tepla domova, skúste si predstaviť na podlahe dielce kolekcie Monet CER13 Eisen. Dizajnéri v Designflooring sa inšpirovali procesom prirodzenej oxidácie a pre vytvorenie dizajnu pre tento produkt študovali skutočný plech z ocele a jeho premenu z hladkého, lesklého povrchu na koróziou sfarbenú a drsnú štruktúru.

Tmavé tóny a jemné vzory tohto dekoru mu umožňujú splynúť s množstvom prírodných materiálov a zároveň poskytovať celkovo neutrálny odtieň. Vhodným doplnením a zvýraznením dielcov je dizajnový prúžok DS07 Ebony.

Industriálne ladená obývačka - Monet CER13 Eisen
Industriálne ladená obývačka – Monet CER13 Eisen
(Foto: Designflooring)

Industriálna môže byť aj drevená podlaha

Ak uprednostňujete vzhľad dreva, ktorý zodpovedá vášmu zariadeniu priemyselného interiéru, zvážte použitie RP104 Single Smoked Acacia alebo RP105 Double Smoked Acacia.

Single Smoked Acacia kombinuje vzhľad ľahko spáleného dreva s bohatými zemitými červenými tónmi. Double Smoked Acacia, ako názov prezrádza, obsahuje ešte viac spálené vizuálne prvky v červeno-hnedej farbe.

Tieto dekory napodobňujú podlahy z tvrdého agátového dreva, ktoré sa vďaka húževnatosti a odolnosti agátu nachádzali v továrňach a výrobných závodoch na prelome predchádzajúcich storočí. Podlahy sa vďaka masívnosti často  renovujú a ostávajú ako významná historická súčasť v priestoroch tovární, ktoré sa vývojom zástavby ocitli v centrách miest a museli zmeniť svoju funkciu.

Drevena podlaha v industriálnom štýle - Monet RP104 Smoked Acacia
Drevená podlaha v industriálnom štýle – RP104 Single Smoked Acacia
(Foto: Designflooring)

Príklady rôznych interiérov

Ak chcete povrchu pridať trochu odleskov, určite vám padne do oka SP214 Forma, ktorá má výraznú kombináciu tónov hrdze zmiešaných s takmer strieborným leskom.

Pre nádych elegancie s podobným efektom sa dá použiť tmavší SP215 Ferra s náznakmi medených tónov v lesku. Opäť môžete zvýrazniť drážky medzi dlaždicami pomocou pásikov DS06 Chocolate, ktoré najviac ladia k farbe dekorov.

Podlaha v kuchyni rodinného domu - Opus SP214 Forma
Príklad podlahy v kuchyni rodinného domu – Opus SP214 Forma
(Foto: Designflooring)

Ak sa vám páči vzhľad dekoru Forma, ale nie veľkosť dielcov, môžete uprednostniť SP716 Aurego. Aurego spája zmes tónov hrdze a popola, pre vytvorenie príjemného, hrejivého vzhľadu opotrebovanej priemyselnej podlahy, ktorá slúži svojmu poctivému účelu. Skúste produkt kombinovať s dekormi imitujúcimi staré stmavnuté drevo a budete prekvapení, aký dojem je možné vytvoriť len pomocou podlahy.

Podlaha v industriálnom štýle – Resto Bratislava – Opus SP716 Aurego
(Foto: dizajnovepodlahy.sk)

Aj keď väčšina z doteraz uvedených možností má teplejšie tóny, možno hľadáte neutrálnu alebo chladnú podlahu. Podlahy betónového vzhľadu sú v priemyselnom komerčnom prostredí už niekoľko rokov veľkým trendom a čoraz častejšie prenikajú do obytných priestorov.

Ak hľadáte čistý a zároveň „nedokončený“ betónový vzhľad, najsvetlejšou variantou je SP212 Terra. Ak je dizajn príliš strohý a surový, dekor znovu trochu oživíte pridaním pásikov AF04 Taupe ako imitáciu špárovania.

Industrialna podlaha v kuchyni
Kamenný vzor podlahy v kuchyni – Opus SP212 Terra
(Foto: Designflooring)
Industriálna podlaha - kamenný vzor s pásikmi
Kamenný vzor podlahy so sivými pásikmi – Opus SP212 Terra
(Foto: dizajnovepodlahy.sk)

Ak chcete vzhľad ešte viac rozbiť alebo ozvláštniť, pridajte pásiky DS07 Ebony a parketové dielce AP03 Black Oak. Vytvoríte veľmi sofistikovaný prvok a podlahu prenesiete do doby Art Deco.

Príklad priemyselného dizajnu pri kladení podlahy
Príklad kladenia industrálne ladenej podlahy – Opus SP212 Terra + Art Select AP03
(Foto: dizajnovepodlahy.sk)

Betónový vzhľad

Pre neutrálny betónový vzhľad je ideálnym dekorom CER20 Cambric, ku ktorému sa perfektne hodí bordúra Kousa pre zaujímavý zvrat a zjemnenie dizajnu.

Priemyselná podlaha s bordúrou
Príklad kamennej podlahy s bordúrou – Monet CER20 Cambric + bordúra Kousa
(Foto: Designflooring)

Toto je samozrejme len niekoľko nápadov, ako začať s vytváraním ideálneho priestoru inšpirovaného priemyselným priestorom. Skúste si návrhy vizualizovať pomocou nášho digitálneho nástroja Floorstyle alebo navštívte náš showroom, kde si svoj návrh môžete pomocou vzoriek porovnať alebo pozrieť naživo.