parketovy-lak-alebo-olej

Parketový lak alebo olej? Čo použiť na drevenej podlahe?

Akú zvoliť povrchovú úpravu? Lak alebo olej? Dnes si urobíme jasno v jednej veľmi zásadnej otázke pri voľbe povrchovej úpravy drevených podláh.

Múzeum-jaskyniarstva-LM2

Dlhé desaťročia boli používané dve základné techniky povrchovej úpravy drevených podláh – lakovanie alebo pastovanie. Pastovanie postupne vymizlo a nahradilo ho prevažne lakovanie, ktoré sa stalo automatickou voľbou povrchu parkiet.

To sa však postupom času mení a ľudia objavujú čaro parketových olejov. Ako si teda vybrať, čo je pre vás najlepšie? Pozrieme sa na niekoľko základných rozdielov, plusov a mínusov.

Parketové laky

Parketové laky vytvárajú na podlahe vrstvu, ktorá zabezpečuje odolnosť voči opotrebeniu, poškriabaniu dreva, vode, či iným vonkajším vplyvom. Samozrejme, všetko len do určitej miery. Pád žehličky alebo ťažkého noža, nemusí prežiť ani ten najtvrdší a najdrahší lak na svete.

Laky je možné si vyberať v rôznych stupňoch odlesku. Je možné si zvoliť v náväznosti na zvyšok domáceho interiéru matný, polomatný, či lesklý lak. S veľkým náskokom vedie v popularite polomatný lak, ktorý je však stále viac prenasledovaný matnou verziou.

V dizajne sa do popredia stále viac dostáva prirodzený a prírodný vzhľad, a tak dostávajú prednosť matné laky, ktoré neodrážajú v takej miere svetlo a z časti tak dokážu i zamaskovať nedokonalosti v lakovaní, či upratovaní.

Najmenej používaná je lesklá úprava drevených podláh. Túto povrchovú verziu parkiet si vyberá menej ako 5% zákazníkov. Má však svoje čaro a so zaujímavou podlahou a interiérom vie pekne vyniknúť. Lak je tak na parketách vždy vidno, i keď ide o matnú úpravu. Parketové laky sa nanášajú v 2 až 3 vrstvách, vytvoria hrubý povrch, a tým pádom sú na drevenej podlahe viditeľné.

Lakované parkety tak majú nevýhodu pre ľudí, ktorí majú radi priamy dotyk dreva, keďže lak vytvára na parkete akúsi deliacu vrstvu.

Parkety ošetrené lakom nie je možné pri poškodení lokálne opraviť. Je potrebná kompletná renovácia podlahy vrátane prebrúsenia, tmelenia a nových vrstiev laku.

Jednoduché čistenie a údržba však dáva lakom čiastočnú výhodu pri väčších komerčných priestoroch, ako sú kultúrne zariadenia, športové haly či verejné priestory. Treba mať na pamäti používanie vhodných prípravkov, ideálne od výrobcu daného laku.

Olej na parkety

Impregnuje drevo a vypĺňa jeho póry prírodným materiálom. Nevytvára preto na parketách žiadnu vrstvu – môžete tak priamo cítiť drevo s jeho štruktúrou, prirodzenosťou, i „nedokonalosťami“. Parketa zostáva prírodným a prirodzeným materiálom so všetkými svojimi vlastnosťami.

To má však za následok, že drevenú podlahu napustenú olejom je možné jednoduchšie znehodnotiť škrabancami i bežným používaním a oderom pri užívaní podlahy.

Príjemne hlboko matný povrch parkiet po olejovaní zabezpečí, že na podlahe budete len minimálne vnímať nedokonalosti dreva, jemné škrabance, či nečistoty.

Ak už dôjde k masívnejšiemu poškodeniu olejovanej podlahy, je možné ju bez problémov lokálne opraviť bez toho, aby bolo možné rozoznať opravované miesto. A to všetko bez potreby vačšieho zásahu do zvyšku plochy.

Ak už je potrebná kompletnejšia renovácia, väčšinou nie je nutné hlbšie brúsenie, ako je tomu pri lakoch. Navyše pri podlahových olejoch ako napr. Pallmann Magic oil original zväčša nie je nutné riešiť jeho vhodnosť na rôzne dreviny, pretože je vhodný pre použitie s takmer všetkými bežne dostupnými druhmi dreva.

Čistenie a ošetrovanie olejovaných podláh si síce žiada trošku viac pozornosti a vhodne zvolených prípravkov a techniky čistenia, avšak v kombinácii s možnými lokálnymi opravami oleja získate podlahu, ktorá vám môže slúžiť dlhé desaťročia.

V súčasnosti veľmi populárne farebné tónovanie drevených podláh je možné uskutočniť ako s olejovaným povrchom, tak pri lakovej finálnej vrstve. Značka Pallmann ponúka komplexný a ucelený systém, s ktorým je možné zvoliť pre každého tú pravú kombináciu produktov s fantastickým výsledkom.

Ako vidíte, oba druhy povrchových úprav si teda nájdu svojich fanúšikov a zákazníkov. Vždy totiž záleží len na vás, aké sú vaše želania, osobné preferencie, či iné pohnútky. Dokážeme poradiť a dopomôcť každému k jeho vysnívanej drevenej podlahe.