Moderné technológie sa dnes objavujú úplne všade. Ľudia ich postupne integrujú do svojich príbytkov, veľké spoločnosti ich aplikujú vo svojich výrobných závodoch. Jednou z takýchto spoločností je aj holandská firma Unipro b.v., ktorá je súčasťou koncernu Uzin Utz AG a v meste Haaksbergen vyrába materiály pre zhotovenie epoxidových a polyuretánových podláh, známych pod značkou Arturo. Napriek chemickej výrobe ide o najekologickejšiu továreň v Holandsku.
Holandsko = čistá krajina
Pokiaľ ste niekedy navštívili Holandsko, pravdepodobne ste si okamžite všimli veľké rozdiely v porovnaní s našou domovinou. Cesty sú dokonalo vyasfaltované, všetky lúky sú pokosené (alebo sa na nich pasú kravy, kozy, ovce), no a hlavne, všade je čisto. Počas trojdňového výletu sme videli len jednu jedinú plastovú fľašu voľne pohodenú pri ceste (aj to bol možno nejaký turista). Na chodníku sotva nájdete čo i len ohorky od cigariet.
Miestni obyvatelia si evidentne uvedomujú čo slovo ekológia v skutočnosti znamená a sú celkom zžití s tým, že sa treba o svoju krajinu starať. S tým súvisí napríklad aj absencia billboardov pri ceste, to, že naftové automobily stoja 2x viac ako tie benzínové, či prísne zdaňovanie vozidiel podľa hmotnosti a výkonu. Proti znečisťovaniu ovzdušia bojujú miestni obyvatelia aj používaním bicyklov, samozrejme podmienky pre využívanie tohto druhu dopravy sú tu na úplne inej úrovni ako u nás.
Teraz si však predstavte, že ste holandská firma, ktorá tu dlhé roky vyrába primárne materiály pre zhotovenie epoxidových a polyuretánových liatych podláh (v portfóliu sú aj iné produkty).
Akékoľvek chemické závody nemajú v Holandsku príliš dobrú povesť, nakoľko veľmi rýchlo ničia to, čo sa snažia obyvatelia zachovať. Firma UZIN a Unipro – Arturo sa teda rozhodli, že postavia nový, maximálne ekologický výrobný závod. Výsledkom je najekologickejší závod v celom Holandsku.
Výstavba a otvorenie
Myšlienka ekológie bola nosná už pri samotnej výstavbe. Spoločnosť najprv zbúrala pôvodnú chemickú továreň, veľkú časť použiteľného materiálu zrecyklovala a využila ho pri výstavbe novej prevádzky. Pri návrhu boli využité všetky dostupné prírodné zdroje – geotermálna energia, dažďová voda, svetlo, slnečná energia a ďalšie. Všade je prítomná zeleň, nájdeme tu nabíjačky na elektromobily, parkovacie boxy pre bicykle a podobne.
V komplexe sa nachádza okrem výroby aj celé administratívne sídlo spoločnosti, sú tu kancelárie, reštaurácia, showroom (tvorí ho vlastne celá administratívna časť budovy), školiace stredisko či oddychová zóna. O výnimočnosti tohto projektu hovorí aj skutočnosť, že závod otvorila v roku 2014 osobne holandská kráľovná.
Zaujímavá prehliadka závodu
Fabrika síce má prakticky nulové emisie CO2 a postavená bola z veľkej časti z recyklovaných materiálov zo starého závodu, asi by to však nestačilo na to, aby dokázala plniť prísne holandské štandardy. Povedzme si teda viac o niektorých konštrukčných prvkoch.
Osvetlenie
Už pri vchode do samotnej budovy si môžeme všimnúť zaujímavé rolety na streche. Tie sa otáčajú v smere slnka tak, aby dokázali čo najefektívnejšie osvetľovať jednotlivé priestory. Výsledkom je úspora energie spojená s nižšou potrebou svietenia, ktoré je navyše tiež regulované.
Pokiaľ sa nachádzate v budove a prechádzate ďalej do častí, kde nie sú okná (aj keď tu veľa takých miest nie je) svetlo sa prispôsobuje a postupne svieti silnejšie. Nikde teda nie je nepríjemná tma a zároveň je tu vždy presne toľko svetla, koľko potrebujete. Svetlo tiež reaguje na čas. V lete napríklad o 15:00 svieti o čosi slabšie ako v rovnakom čase v zimnom období. Je to skrátka inteligentný systém, ktorý šetrí čo najviac elektrickej energie.
Ventilácia
Najekologickejšia továreň v Holandsku musí mať aj svoju ventiláciu. Pracuje tu vyše 100 zamestnancov takže je dôležité, aby im bolo zabezpečené dostatočne komfortné pracovné prostredie. Stabilitu klímy sleduje špeciálny systém, ktorý neustále monitoruje jednotlivé miestnosti.
Akonáhle zaregistruje zhoršenie kvality vzduchu, prípadne sa tu o jeden stupeň zvýši teplota, potichu začne pracovať aby ju vyrovnal a vzduch vyčistil. V konferenčných miestnostiach môžu byť niekedy aj desiatky ľudí a čerstvý vzduch je veľmi dôležitý.
Zaujímavé je aj to, ako inžinieri mysleli na všadeprítomné recyklovateľné materiály. Prakticky všetko čo vidíte a čoho sa dotknete sa dá recyklovať alebo rozložiť. Aj preto sú napríklad sieťky ventilácie vyrobené z recyklovaného plastu, koberce v konferenčnej miestnosti z rybárskych sietí a podobne. Navyše sa takmer všade nachádzajú drevené nosníky, kovové materiály či sklo. Takisto všetky steny (ktoré sú len tak mimochodom skoro všade farebné) sú natreté špeciálnou ekologickou farbou.
Voda a toalety
Na splachovanie sa používa dažďová voda, ktorá sa zo zberných kanálikov na streche akumuluje do centrálnej zbernej nádoby a odtiaľ putuje na použitie v toaletách. Navyše u pisoárov je použitá bezvodá technológia.
Obloženie toaliet je vytvorené zo špeciálnych obkladov. Tie však nie sú zo skla, ako by sa na prvý pohľad zdalo, ale sú z recyklovaného plastu. Pri ich kladení sa dbalo na maximálnu presnosť, ukladané boli presne podľa projektu a odrážajú svetlo s cieľom ušetriť čo najviac energie. Samozrejmosťou sú umývadlá, či svetlo na fotobunky, alebo ekologický dávkovač mydla, ktorý vám dá iba toľko mydla, koľko naozaj potrebujete.
Energie
Elektrická energia používaná v závode pochádza výhradne z prírodných zdrojov. Ešte pred postavením závodu tu bol vykonaný geotermálny vrt a horúca voda, ktorá z neho vyviera ohrieva počas zimy a chladného počasia celú budovu. V lete zase pomáhajú aktívne záclony s chladením.
Časť elektrickej energie je dodávaná zo solárnych panelov, umiestnených na zelenej streche.
Pred továrňou
Okrem obrovských trávnatých plôch a lúky hneď oproti, na ktorej sa pasú ovce a kravy, tu nájdeme aj veľké parkovisko pre zamestnancov. Súčasťou parkoviska sú aj elektronabíjačky, takže továreň je plne pripravená pre elektromobily. Samozrejmosťou je aj všadeprítomná zeleň.
Zamestnanci tiež používajú bicykle, ktoré sú omnoho ekologickejšie a podstatne lacnejšie. Nájdeme tu aj krytý prístrešok, kde si ich môžu počas pracovnej doby uložiť. Súčasťou tohto prístrešku je “fajčiarska zóna”, jediné miesto, kde sa smie fajčiť, keďže v prevádzke sa pracuje s nebezpečnými chemikáliami a čokoľvek, čo by spôsobilo požiar by mohlo mať fatálne následky.
Okrem iného
Záverom ešte zopár drobností, ktoré však súvisia skôr s príjemným pracovným prostredím.
Fabrika disponuje aj audiosystémom BOSE so 48 reproduktormi, ktorý je riadený počítačom a rozvádza zvuk po celej budove tak, aby nikoho nerušil a ľudia ho vnímali podvedome. Je to naozaj veľmi príjemné.
Reštaurácia je miesto, kde sa každý deň stretávajú všetci zamestnanci. Z jej menu si vyberie každý – všetky jedlá sú výborné, človek sa tu cíti ako doma. Zaujímavosťou je aj to, že tu pracujú postihnutí ľudia, ktorí majú problém sa uplatniť nikde inde.
Pracovnú morálku vylepšujú aj presklené kancelárie, nikto tu nič nemôže skrývať a každý môže sledovať každého, čo určite prispieva k vyššej produktivite práce jednotlivcov.