Epoxidové podlahy sú v poslednej dobe čoraz populárnejšie vďaka svojej odolnosti, estetike a širokej škále použitia. V súčasnosti ide nielen o realizáciu priemyselných podláh, ale pre nekonečné farebné možnosti a praktické vlastnosti aj interiérových obytných priestorov.
Čo je epoxidová podlaha, aké má zloženie
Epoxidová podlaha je typ syntetickej živicovej podlahy, ktorá sa kladie najčastejšie na betónové podklady. Epoxidová podlaha je zložená z polymérových živíc a amínového tužidla. Živica a tužidlo sa navzájom viažu a vytvárajú pevnú vrstvu.
Ktoré priestory sú ideálne pre epoxidovú podlahu
Epoxidové podlahy sú vhodné do garáží, skladov, nákupných centier, výstavných priestorov a podobne, ale v posledných rokoch sa inštalujú stále častejšie aj do obytných interiérov,
Najčastejšie typy epoxidových podláh
Epoxidová podlaha sa dá aplikovať ako transparentný či farebný náter, alebo ako liata podlaha.
Epoxidový náter
Najčastejšie používané, ekonomické riešenie. Aplikuje sa v dvoch vrstvách, ktorých hrúbka je len niekoľko sto mikrónov. Nevýhodou náteru je, že všetky nerovnosti z podkladu sa prekreslia, čo často nie je z estetického hľadiska žiaduce, preto odporúčame takýto podklad pred vlastným náterom vhodne upraviť.
Nerovný povrch taktiež sťažuje čistenie a údržbu a dochádza k zvýšenému usadzovaniu nečistôt. Pri nátere dochádza v exponovaných miestach k rýchlejšiemu opotrebovaniu, s následnou nutnosťou jeho obnovenia.
Liata epoxidová podlaha
Na rozdiel od epoxidového náteru sa jedná už o kompletnú podlahovú skladbu, ktorá spočíva v niekoľkých krokoch:
- penetrácia
- záškrab
- vlastná epoxidová vrstva
- 2x lakovanie
Aplikuje sa väčšinou v hrúbke 2-4 mm, ktorá zaručí dokonalo rovný a hladký povrch. Použitím vhodného laku je pri konečnej úprave možné upraviť niektoré vlastnosti, ako lesk, protišmyk a podobne.
Prvý a najdôležitejší krok pri aplikácii – príprava podkladu
Prvým krokom pred začatím aplikácie každej, a teda aj epoxidovej podlahy, je čistenie a príprava podkladu. Epoxidové podlahy sa kladú prevažne na betón, cementový alebo anhydritový poter, je ich však možné klásť aj na dlažbu či iný podklad.
Tento musí byť pevný, nosný, suchý, bez trhlín, čistý a zbavený látok (špina, olej, mastnota), ktoré obmedzujú priľnavosť. Cementové a kalciumsulfátove potery musia byť obrúsené a vysaté. Priľnavosť znižujúce alebo labilné vrstvy ako zvyšky separačných prostriedkov, uvoľneného lepidla, stierkovacej hmoty, podlahoviny alebo náteru je nutné odstrániť odkartáčovaním, odbrúsením, odfrézovaním alebo otryskaním. Voľné časti a prach treba následne dôkladne vysať, najlepšie priemyslovým vysávačom.
Čo je dôležié vedieť o podklade pred položením epoxidovej podlahy si môžete prečítať tu.
Niektoré vlastnosti epoxidových podláh
Príjemný vzhľad
Epoxidovú podlahu je možné realizovať v mnohých farebných modifikáciách, väčšinou s lesklým povrchom. Tento sa dá ešte na záver upraviť použitím vhodného vrchného laku, alebo posypom väčšími či menšími farebnými čipsami, ktoré zároveň zlepšujú jeho protišmykové vlastnosti.
Vysoká mechanická a chemická odolnosť
Epoxidová podlaha je skvelým riešením na ochranu pochôdzných častí technických miestností alebo garáží pred opotrebovaním pri ich intenzívnom používaní. Takáto podlaha odoláva aj vysokým teplotám, chemikáliám či vlhkosti (pred realizáciou v takto namáhaných priestoroch je vhodná konzultácia s aplikačným technikom o vhodnosti použitia).
Bezpečnosť
Priemyselná epoxidová podlaha môže zlepšiť viditeľnosť vo veľkých priestoroch (priemyselné haly, sklady, garáže a pod.), keďže lesklý povrch odráža svetlo. Vďaka širokým farebným možnostiam sa dajú rôznofarebným náterom vymedziť a vyznačiť na podlahe jednotlivé zóny, napríklad dopravné komunikácie, nebezpečné priestory a podobne. Protišmykové vlastnosti je možné zlepšiť vhodným lakom alebo čipsami.
Nákladovo aj časovo efektívne riešenie
Epoxidové podlahy je možné aplikovať na mnohé podklady bez toho, aby bolo nutné odstrániť existujúcu podlahu. Obnova pri opotrebovaní epoxidového náteru z veľmi vysokej záťaže je pomerne rýchla a jednoduchá. K rentabilite investovaných nákladov prispieva aj dlhoročná životnosť.
Nenáročná údržba
Epoxidová podlaha vytvára jednoliaty hladký povrch bez špár a spojov. To umožňuje jeho jednoduchú údržbu, väčšinou len čistou vodou, pri väčšom znečistení s použitím špeciálnych prípravkov.
Dlhá životnosť
Tú sme spomenuli už pri finančných nákladoch a pri normálnej prevádzke to môže byť až niekoľko desiatok rokov.
Záver
Epoxidové podlahy sú vynikajúcou voľbou pre mnohé komerčné a priemyselné priestory, ale v poslednom čase aj pre domácnosti. Ponúkajú vysokú odolnosť, jednoduchú údržbu a sú estetické, trváce a udržateľné.