Domace pokladanie vinylovej podlahy

Domáce pokladanie vinylovej podlahy: Áno alebo nie?

Rozhodli ste sa pre vinylovú podlahu so vzhľadom dreva alebo kameňa, konzultovali ste možnosti s miestnymi predajcami a objednávkou skončila jedna, povedzme vzrušujúca, etapapokladanie vinylovej podlahy.

Domace pokladanie vinylovej podlahy
Takto vyzerá “pracovné miesto” podlahára pri pokladaní vinylovej podlahy.
(Zdroj: dizajnovepodlahy.sk)

Teraz na vás však čaká tá náročnejšia, a síce zhotovenie podlahy. Zákazníci, ktorí nemajú v tomto bode dohodnutú realizáciu, kladú najčastejšie dve otázky: Čo ešte môžem urobiť pred inštaláciou novej podlahy? Čo ďalej, ak chcem podlahu robiť sám? Tu je niekoľko odpovedí na vaše otázky, ako aj tipy a rady, ako zaistiť čo najhladšiu inštaláciu podlahy.

Kým začnete

V oboch prípadoch je postup príprav pred inštaláciou podlahy rovnaký, rozoberme si teda s čím by sa nemal stretnúť pri samotnom realizovaní podlahár alebo zákazník, ktorý sa rozhodol pre samoinštaláciu .

Vyprázdnenie priestoru

Na to aby sa práce začali ihneď je dôležité vyčistiť plochu a zbaviť ju čo najväčšieho množstva prekážok. Čím menej bude treba prenášať rôzny nábytok, náradie a materiál nesúvisiaci s podlahou alebo zametať „pozostatky“ iných profesií, tým rýchlejšie bude nová podlaha položená a pripravená na používanie! Ak dispozícia priestoru nevyhovuje vašim novým predstavám alebo existujúca podlaha nie je vhodná na položenie novej podlahy priamo na ňu, všetko by malo byť zlikvidované a doriešené pred začatím prác na príprave podkladu.

Jednoduchý prístup

Exteriér budovy by mal umožňovať jednoduchý a čistý vstup. Ak sa materiál musí prenášať ručne cez rozsiahly pozemok, zbytočne sa tým plytvá čas a nakoľko podlaha je finálna úprava, všetky nečistoty budú nepriaznivo vplývať na rýchly priebeh aj výsledok prác. Ďalšou základnou požiadavkou je jednoduchý prístup k vývodu aspoň studenej vody, ktorá je potrebná na spracovanie rôznych hmôt pri príprave podkladu, ako aj pre zachovanie čistoty pri práci. S tým súvisí aj pripojenie k elektrickej sieti a osvetlenie, ktoré aj v provizórnej forme veľmi pomáha hladkému priebehu prác, najmä v zimných mesiacoch. Čím menej treba pracovať s predlžovacími káblami a prenosným osvetlením, o to viac sa dá venovať čas práci na podlahe.

Správna aklimatizácia

Všeobecne sa odporúča udržiavať teplotu v priestore podlahy v rozmedzí 18-26°C počas doby inštalácie. Ak je vo vašej miestnosti podlahové kúrenie, musí sa pred montážnym dňom vypnúť najmenej na 48 hodín. Pred položením vinylovej podlahy je dôležité nechať materiál aklimatizovať na teplotu priestoru na dobu, ktorú výrobca stanovuje v pokynoch inštalácie.

Podlaha je predposledným krokom

Ak je nová podlaha súčasťou renovácie kuchyne alebo kúpeľne, je najlepšie nechať vinylovú podlahu nainštalovať ako poslednú po dlažbách a obkladoch. Ak sa podarí detaily obkladačom pekne opracovať, zabrúsením alebo profilom, lepená vinylová podlaha sa dá napojiť prirodzene a elegantne.

Jednoducho, aby ste predišli akémukoľvek náhodnému poškodeniu počas montáže armatúr a mokrých procesov. Finálne maľovanie je najlepšie urobiť po podlahe, nie je totiž nič jednoduchšie ako zamaskovať horizontálnu prázdnu plochu vhodným materiálom.

Samozrejme, každý v procese finalizácie interiéru by mal byť schopný pracovať čisto, ale predsa len pri manipulácii s materiálom sa kde tu menšia nehoda stane. Podlahár sa tak môže sústrediť vyslovene na svoju prácu na podlahe. Nakoniec, ak je podlaha kvalitná a nadčasová, počas jej životnosti sa bude maľovať niekoľkokrát.

Čas pracovať na kolenách

Pri takto strávenom čase si každý uvedomí že výsledok celej snahy záleží na dôkladnej príprave podkladu a plánovaní. Naposledy sa treba uistiť že vlhkosť podkladu a podmienky na inštaláciu sú vyhovujúce. Je potrebné vedieť ako nainštalovať vašu vinylovú podlahu, či je nutné dielce lepiť na podklad alebo ide o systém plávajúcej podlahy.

Podklad by mal byť v tejto fáze rovný, suchý, čistý a pred lepením vinylovej podlahy vystierkovaný vhodnou samonivelizačnou hmotou. V prípadoch plávajúcich podláh s pevným jadrom a integrovanou podložkou môže byť vinyl položený priamo na staré lepené podlahy PVC, keramické dlaždice a drevené podlahy. Špecifické pokyny a podmienky pre daný typ podlahy a inštalácie si overte v dokumentácii od výrobcu.

Zostavte si alebo sa spýtajte vášho podlahára na časové harmonogramy a iné požiadavky. Nezabudnite, že montáž môže podľa náročnosti trvať viac ako deň alebo dva, čo je dobré vedieť predtým než sa pustíte do renovácie a zariadiť sa podľa toho, ak sa priestor nebude dať plnohodnotne obývať.

Okrem pevného, čistého a suchého podkladu pri montáži hrá kľúčovú úlohu skúsenosť a zmysel pre detail. Nechajte si vysvetliť alebo si premyslite dôkladne ako chcete aby daný detail vyzeral so zreteľom na funkčnosť. V katalógoch podláh, výrobcov profilov aj odborných príručkách nájdete množstvo inšpirácie a pri práci sa vyhnete improvizácii, spätnému rozoberaniu podlahy alebo “umeleckému” tmeleniu.

Na opracovanie vinylových dielcov stačí vo väčšine prípadov oceľové pravítko (alebo iná rovná hrana z pevného materiálu), podlahársky nôž a pevná ruka. Ak zhotoviteľ ovláda geometriu a prenos vzdialeností, meter použije iba na začiatku pre presné založenie prvých radov vzhľadom na dispozíciu priestoru. Na opísanie zložitejších tvarov je rozumné vyrobiť šablónu obrysu napríklad z lepenkových obalov podlahoviny alebo iného vhodného materiálu, ktorý po inštalácii aj tak bude zlikvidovaný.

Podlahovina je na omyly oveľa drahšia ako lepenka a nevzniká riziko že posledný meter štvorcový bude nutné skladať z odrezkov (alebo kupovať celé nové balenie).

S podlahárom by malo v tejto fáze prebiehať  minimálne druhé stretnutie po obhliadke. Na pripravenom podklade je dobré pevne určiť vzor kladenia a položiť si pár vinylových dielcov na sucho, aby ste mali možnosť vidieť akým dojmom bude podlaha pôsobiť skôr než bude pevne zaistená na svojom mieste.

Uistiť sa náhľadom na mieste je veľmi dôležité pri dielcoch Kaleidoscope kde sa kombinujú tvary a farby, alebo je požiadavka na vytvorenie prelínania vzoru. Z optických dôvodov odporúčame inštalovať dlhé hrany rovnobežne s dopadom svetla. Ak existuje viac ako jeden zdroj svetla, vyberte si ten najväčší z nich. Profesionálny podlahár by nemal mať problém s kladením diagonálne, treba však zvážiť dostatočnú rezervu krytiny.

Pri inštalácii plávajúcim spôsobom je vinylová podlaha položená bez toho, aby bola pevne pripevnená k podkladu. Musí byť zachovaná určitá minimálna medzera od pevných objektov a stien. Spravidla to býva minimálne 5 mm, a členitý pôdorys sa odporúča rozdeliť na viacero dilatačných celkov pravidelnejšieho tvaru, ktorý neobopína viacero stien zároveň. Podlaha je pripravená na používanie ihneď po položení.

Vzhľadom k jednoduchej technológii click, vinylové podlahy môžu byť inštalované plnohodnotne za predpokladu splnenia podmienok a pokynov k inštalácii. Všeobecne ale platí, že ako zhotoviteľ preberáte záruky za spracovanie materiálu a teda ste zodpovedná osoba v prípade reklamácie vlastnej podlahy.

Keď sa práca podarí

Údržba podlahy je už výhradne v rukách jej majiteľa a ide o veľmi dôležitú úlohu pre zachovanie jej kvality a vzhľadu. Na ochranu svojej úžasnej novej podlahy a zaistenie jej dlhovekosti treba investovať do balíka plstených klzákov.

Tieto ochranné podložky vám umožnia pohodlne pohybovať kusy nábytku a zariadenia bez obáv z poškriabania alebo škrabancov. Použitie vhodných rohoží na zachytávanie nečistôt a vlhkosti zvonku je perfektným doplnkom na minimalizáciu času čistenia. Je vhodné skontrolovať, či sú rohože vhodné na použitie na PVC podlahách.

Vďaka dodatočnej ochrane povrchu sú vinylové podlahy odolné a ľahko sa udržujú, čo znamená, že sa odporúča vyhnúť drsným alebo chemickým čistiacim prostriedkom a používať sady čistiacich prostriedkov  s neutrálnym pH. Pozrite napríklad program čistenia a údržby UZIN Care na našej webovej stránke a zistite, aké jednoduché je starať sa o svoju novú vinylovú podlahu.

Na záver môžeme zhrnúť, že samotné položenie podlahy sa môže javiť ako jednoduché, ale často je to len „špička ľadovca“ z náročného procesu, do ktorého sa nedá pustiť bez poriadneho odhodlania a rôzneho špeciálneho náradia.

Na dizajnových podlahách rozhodne odporúčame radšej pustiť uzdu svojej fantázii a zaoberať sa ladením farieb, kombinovaním tvarov a na zhotovenie vysnívanej podlahy využiť skúsené ruky a profesionálne náradie podlahárov.