liata podlaha v kupelni

Dodajte svojej kúpeľni punc luxusu – riešením je liata podlaha.

Pri výbere správnych materiálov a doplnkov v kúpeľni sa môžete nechať viesť vašimi vlastnými preferenciami. Pokiaľ však ide o podlahy, je dôležité, aby ste sa poradili s profesionálnymi návrhármi kúpeľní a uistili sa, že vyberiete materiál, ktorý si bude plniť svoju funkciu. Poďme sa pozrieť na to, prečo zvoliť liate podlahy do kúpeľne.

Minimalistická luxusná kúpeľňa s liatou podlahou
Minimalistická luxusná kúpeľňa s bielou liatou podlahou od dizajnovepodlahy.sk (Foto: dizajnovepodlahy.sk)

Podlaha vo vašej kúpeľni totiž bude musieť odolať nielen viacnásobnému používaniu každý deň, ale aj vode a vlhkosti, ktorá môže výrazne obmedziť jej životnosť.

Našťastie existuje riešenie, ktoré vyhovuje náročnému estetickému cíteniu a zároveň je tiež praktickou možnosťou – liate podlahy. Tie vyzerajú skvele, sú trvácne a voda im vadí len v podklade pred inštaláciou.

Výhody

Liate podlahy sú veľmi univerzálne, spolupracujú skoro s akýmkoľvek štýlom nábytku, a tak sa hodia k takmer akýmkoľvek farebným a materiálovým kombináciám – napr. elegantné sprchové kúty budú vyzerať čisto a sviežo.

Liate podlahy však majú v kúpeľni oveľa viac výhod, medzi ktoré patrí:

1. Žiadne spoje ani prechody

Vďaka spôsobu inštalácie neexistujú žiadne spoje ani prechody, ktoré by vám mali robiť vrásky na čele. Zatiaľ čo iné krytiny majú svoje slabé miesta, kde sa vniknutie vody stáva problémom, materiál liatej podlahy sa naleje ako tekutá živica, aby sa vytvorila jednoliata vrstva.

Prístup do kúpeľne bez potreby inštalácie prahu
Pri použití liatej podlahy aj mimo kúpeľne vznikne prechod bez nutnosti inštalácie prahu. (Foto: dizajnovepodlahy.sk)

2. Možnosť jednoduchej úpravy

Ak už máte liatu podlahu, je najväčšou pravdepodobnosťou budete môcť zmeniť farbu náterom, naniesť nový lak alebo aplikovať novú liatu podlahu bez toho aby ste museli úplne odstraňovať existujúcu. Samozrejme s výnimkou systémových riešení a za predpokladu že existujúca podlaha nevykazuje poruchy zlej a neodbornej inštalácie.

3. Pri realizácii sa sama vyrovnáva

Po naliatí sa liata podlaha rozlieva a sama vyrovná s minimálnou námahou realizátora. S malou pomocou vie dokonale vyplniť aj podlahy s miernymi spádmi. Záverečná fáza realizácie tak môže byť veľmi jednoduchá, to ale len za podmienky, že je správne pripravený podklad. Ak nie je dokonale hladký a rovný, ukáže sa to na dokončenej podlahe.

4. Vodotesnosť

Liata podlaha je vodotesná a nepriepustná. Asi nemusíme vysvetľovať, ako veľmi je táto vlastnosť užitočná práve v kúpeľni – podlahu môžete mať rovnakú pri dverách aj v sprchovom kúte. Nemusíte sa obávať, že by jej vlhkosť a voda akokoľvek uškodili.

Biela liata podlaha v sprchovom kute
Liata podlaha v luxusnom sprchovom kúte od dizajnovepodlahy.sj (Foto: dizajnovepodlahy.sk)

5. Ľahká údržba

Hladký a nenasiakavý povrch liatej podlahy sa dá ľahko čistiť. Na bežné každodenné čistenie stačí použiť mop a vodu, pre dlhodobú životnosť však odporúčame aj pravidelné čistenie špeciálnymi prostriedkami.

6. Dlhodobá hodnota za peniaze

Pokiaľ ide o cenu za meter štvorcový, je liata podlaha jednou z možností, kde sa investícia vráti vo forme estetického a funkčného prvku interiéru . Počas svojej dlhej doby životnosti Vám každý jeden meter štvorcový tejto investície prinesie pohodlie a pocit niečoho výnimočného.

7. Vysoká odolnosť

Napokon, liate podlahy sú neuveriteľne húževnaté a odolné, čo znamená, že by ste ju mnoho rokov nemali vymieňať. Trendy sa budú objavovať a odchádzať, ale liata podlaha v každom dome pretrvá po dlhé roky.

8. Skvelá pre podlahové kúrenie

Materiál priamo nanesený na podklade s podlahovým vykurovaním zabezpečí okamžitý prenos tepla a zároveň napriek malej hrúbke prekvapí mäkký a elastický dotyk. Presne taký komfort aký chcete v kúpeľni.

Tisíc a jedna možnosť zladenia

Teraz, keď viete, prečo by ste mali uvažovať o liatej podlahe z praktického hľadiska, čo však estetická otázka? Výber novej liatej podlahy v správnej farbe je veľmi dôležitá vec. Koniec koncov, vo vašej kúpeľni sa je to otázka vášho osobného života.

Farba liatej podlahy môže byť prispôsobená presne tak, ako chcete. Na výber máte z farebnej škály RAL, alebo z celej palety Arturo Color Collection obsahujúcej jednofarebné variácie, vzory betonlook alebo kombinácie s farebnými vločkami.

Pre jednoduchú orientáciu slúži Arturo „kompas“, ktorý Vás nasmeruje k cielenému výberu podľa vášho štýlu. Arturo Style compass vám pomôže nájsť najvhodnejšie možnosti pre každé prianie a pre každý štýl. Každý z ôsmich „smerov“ kompasu zastupuje jeden štýl, obsahujúci niekoľko farieb zo spomínaných možností okrem farieb RAL. Dizajnéri pracujúci u výrobcu Arturo pozorne sledujú globálne trendy v umení, kultúre, dizajne a interiéri.

Liata podlaha v mramorovanom dizajne v kúpeľni
Liata podlaha v mramorovanom dizajne v kúpeľni od dizajnovepodlahy.sk (Foto: dizajnovepodlahy.sk)

Rôzne trendy pre každý štýl preložili do modernej palety farieb. To vám umožní ľahko určiť smer a zvoliť podlahu, ktorá vám vyhovuje. O vysnívaný dizajn sa nemusíte báť, v ponuke je – často používaný práve v obytných priestoroch – UV stály polyuretán.

Povrch podlahy je tiež možné upraviť rôzne. V ponuke je mnoho lakov a náterov pre vytvorenie požadovaného optického dojmu alebo špecifickej funkcie. Od hlbokého matného a hladkého povrchu cez lesklý s jemnou štruktúrou až po výrazný protišmykový reliéf náteru.

V prípade zapracovania do projektu v konkrétnej farbe a povrchovej úprave výrobca posiela doštičku s príslušnou kombináciou pre fyzický kontakt a presné zladenie s ostatným vybavením priestoru.

Ako prebieha realizácia liatej podlahy?

To je častá otázka záujemcov, ale proces zhotovenia liatej podlahy môže byť tak individuálny ako ich interiéry. Keďže ide o dlho trvácnu podlahu, vyžaduje si odborný prístup a naši odborníci na liate podlahy vám budú môcť poskytnúť oveľa realistickejšiu správu o tom, ako dlho bude všetko trvať a čo bude mať vplyv na podlahu vašej domácnosti.

Realizácia jednoliatej podlahy v kúpeľni
Pokiaľ je podklad dokonale pripravený, nanesenie liatej podlahy je už pomerne jednoduché. (Foto: dizajnovepodlahy.sk)

Toto je iba veľmi zjednodušený prehľad etáp na základe technologického postupu a body, ktoré môžete očakávať počas inštalácie.

  1. Správna príprava a vyrovnanie podkladu, aby aplikácia bola rovnomerná a jednoduchá. Na rad prichádza penetračný náter.
  2. Na úplné vyhladenie povrchu sa aplikuje penetračný záškrab, pre vytvorenie súvislej homogénnej plochy.
  3. Fáza nalievania farebnej živicovej stierky. Ak sa chystáte na svojej podlahe vytvoriť dekoratívny efekt, tak presne v tejto fáze. Čas sušenia sa bude líšiť v závislosti od toho, aké sú podmienky vašej kúpeľne. Tie si odborník preverí pred aj pri každej etape realizácie. Čas by nemal presiahnuť 24 hodín, no krátka doba negatívne ovplyvňuje vzhľad podlahy.
  4. Lakovanie alebo farebný náter pre dokonalé uzatvorenie a ochranu povrchu. V tomto kroku dostane liata podlaha lesk, mat alebo protišmykovú úpravu podľa vašej voľby.

Záver

Na záver ostáva len dodať, že vzhľadom na proces realizácie majú malé priestory ako napr. kúpeľne podstatne vyššiu cenu za meter štvorcový ako v prípade inštalácií na plochy väčších výmer.

Preto je niekedy dobré zvážiť liatu podlahu rovno do viacerých miestností. Napokon, materiály Arturo, ktoré používame na liate podlahy sú bez obsahu rozpúšťadiel a prchavých organických látok a sú vyrobené v najzelenšej továrni v Holandsku, takže pobyt v priestore s liatou podlahou bude zaručene s pocitom zdravia a zároveň príspevkom k životnému prostrediu vďaka no waste filozofii spoločnosti.