Vyber-podlahovej-krytiny

Ako vybrať správny typ podlahy do jednotlivých častí bytu či domu?

Na túto otázku je skutočne ťažké jednoznačne odpovedať. Veď si len pozrime, čo všetko môže naše rozhodnutie ovplyvniť. Vymenujeme aspoň niektoré faktory, bez stanovenia priority.

Deti, domáce zvieratá, účel, vzhľad (aj v náväznosti na ostatné časti interiéru), odolnosť, ekológia, zdravotné hľadisko ( dnes také časté alergie), náchylnosť na poškodenie a následná možnosť opravy, konštrukcia podkladu (napr. či máme podlahové kúrenie), tepelnoizolačné vlastnosti, zvukový útlm (hlavne ak máme susedov, citlivých na hluk), výšky, zaťaženie (pri rekonštukcii), … Toľko a mnoho ďalších faktorov rozhoduje o tom, aká podlaha je pre nás tá správna. A samozrejme, nesmieme zabudnúť ešte jednu podstatnú vec – rozpočet, predstava, koľko chceme do podláh investovať.

Poďme teda postupne podľa jednotlivých miestností

Vstupný priestor, chodba, hala – najviac znečisťovaný priestor, kritériom by mala byť jednoduchá údržba. Klasickým riešením je dlažba, dnes je však stále populárnejšia vinylová podlaha, ktorá je mimoriadne odolná, nenáročná na údržbu a imitácie prírodných materiálov sú takmer bez obmedzenia.

Kuchyňa – najlepšie je použitie elastickej podlahoviny – korok, linoleum, vinyl. Dlažba je tiež jednou z možností, avšak je pomerne chladná a pri páde kuchynského náradia sa ľahko poškodí (podlaha aj náradie) a je problém ju opraviť.

Obývačka – dobrá voľba je drevená podlaha, v súčasnej dobe je trend drevo ošetrovať olejom alebo tvrdým voskovým olejom, ktoré oživia aj fádnejšie druhy drevín, stále populárnejšia je aj farebná úprava dreva. Často sa stretávame s kobercom, čo je tiež vhodná podlahovina, nie však pre alergikov alebo pre domáce zvieratá. Aj tu je možné bez problémov využiť vinylovú podlahu.

Spálňa – podlaha by mala byť príjemná, vhodná je drevená alebo vinylová podlaha.

Detská izba – deti sa hrajú hlavne na zemi, preto by podlaha mala byť teplá, mäkká a zdravotne nezávadná, no zároveň ľahká na údržbu, vzhľadom na schopnosť detí vyrábať neporiadok. Vhodná je vinylová podlaha, linoleum, správne upravený korok.

Kúpeľňa – ešte stále je základným riešením vo väčšine domácnosti dlažba, avšak stále častejšie sa nahrádza teplejším vinylom.

Liata podlaha?

V poslednej dobe sa do popredia dostávajú liate polyuretánové podlahy, jednofarebné alebo so vzhľadom betonlooku. Realizujú sa už nielen v obslužných, ale aj obytných priestoroch. Sú teda vhodné v podstate kamkoľvek do interiéru, ako hlavná krytina. Trendom je tiež ich kombinácia napríklad s kobercom pre zútulnenie vybavovaného interiéru.

Rozpočet

A konečne, zásadným faktorom pri výbere podlahy sú financie. Avšak na tomto mieste treba upozorniť na jednu podstatnú vec. Podlahy sú najviac dlhodobo namáhanou súčasťou interiéru. Preto si určite nevyberajte najlacnejšiu krytinu, je stopercentne isté, že jej niečo chýba. Je dobré sa pred kúpou poradiť s odborným predajcom. A lepším riešením ako si podlahu položiť sám, je osloviť overenú realizačnú podlahársku firmu.

Podlahy a rekonštrukcia interiéru

V krátkosti ešte spomeniem niekoľko najčastejších problémov spojených s podlahami pri rekonštrukcii hlavne obytných priestorov, ktoré sa dajú riešiť pomocou vinylovej podlahy.

Zaťaženie (celková hmotnosť krytiny) – s týmto problémov sa stretávame hlavne pri drevených trámových stropoch, ktoré sú pri rekonštrukcii starých budov u nás veľmi bežné. Vinylom nahrádzame ťažkú dlažbu alebo masívne drevené parkety.

Výšky – nie je možné položiť hrubšiu krytinu, často komplikované riešenia pri kombinácii napr. dlažby a dreva.

Interiér – treba zladiť pôvodné interiérové prvky s novou podlahou.

Záver

Aký je teda záver? Pri dnešnej ponuke je možné použiť akúkoľvek podlahovú krytinu, kdekoľvek v obytnom priestore. Chlad dlažby sa dá vyriešiť podlahovým vykurovaním (aj keď v lete, keď sa nekúri môže byť paradoxne studená), správne zvolené drevo je možné použiť v kúpeľni, dokonalé imitácie dreva či kameňa nám umožnia umiestniť vinylovú podlahu v ktorejkoľvek miestnosti.