ako-spravne-polozit-vinylovu-podlahu

Ako správne položiť vinylovú podlahu?

Pri výbere typu vinylovej podlahy často rozhoduje aj spôsob jej položenia. Dôvody bývajú rôzne – vzhľad, cena technológie, obava z prílišného hluku, podlahové vykurovanie a s ním spojený tepelný odpor podlahoviny a podobne. Poďme sa teda pozrieť na to, ako správne položiť vinylovú podlahu.

Toto sú štyri základné spôsoby kladenia vinylovej podlahy – alebo tiež LVT (Luxury Vinyl Tiles):

  1. Vlhké lepenie
  2. Suché lepenie
  3. Plávajúce kladenie (klikový systém)
  4. Voľné kladenie
Vinylová podlaha je vhodná aj pod práčku či sušičku. Odolá vode. - dizajnovepodlahy.sk
Vinylová podlaha lepená vlhkým systémom – dizajnovepodlahy.sk

Skôr, ako prejdeme na spôsoby kladenia vinylovej podlahy, treba povedať ešte jednu vec, bez ktorej by nebol výsledok pri žiadnom systéme kladenia opticky ani úžitkovo dobrý. Ide o použitie kvalitnej samonivelizačnej stierky, ktorá musí pre položenie LVT spĺňať omnoho náročnejšie požiadavky ako je to u bežných PVC krytín.

Vlhké lepenie vinylovej podlahy

Kladenie do lepidla, ktoré sa na podlahu nanáša zubovou lištou. Pre vinylové podlahy boli vyvinuté špeciálne, vysoko ekologické lepidlá, vystužené vláknami, ktoré zabezpečia po nalepení rozmerovú stálosť vinylových dielcov, minimalizujú dodatočné zvyškové vtlaky a zabraňujú vzniku špár. Lepenie vinylových dizajnových dielcov je dnes najrozšírenejším spôsobom kladenia tejto podlahoviny.

Nanášanie lepidla pred položením vinylových dielcov na podklad

Suché lepenie vinylovej podlahy

Veľmi praktický spôsob lepenia, hlavne pokiaľ počítate s budúcim odstránením vinylovej podlahy ľahko a bezo zvyškov z vystierkovaného podkladu. Realizuje sa pomocou špeciálnej lepivej fólie. Kladenie prebieha rýchlo, čisto, bez zápachu a hluku. Položenie, resp. výmenu krytiny je väčšinou možné urobiť „za chodu“, teda bez prerušenia prevádzky, pretože nová podlaha je okamžite pochôdzna a zaťažiteľná.

Lepenie vinylového dielca na suchý systém – lepiacu fóliu

Plávajúce kladenie „klikový systém, vinyl klik“

Nutnou podmienkou pri tomto spôsobe kladenia je dokonalá rovinnosť podkladu, pretože každá nerovnosť môže byť časom zreteľne viditeľná. Navyše sa pre tlmenie kročajového hluku odporúča použitie systémovej izolačnej podložky.

Pri rozhodovaní pre tento typ podlahy si treba uvedomiť, že LVT so zámkom má väčšiu hrúbku ako lepené vinyly, čo môže byť niekedy na stavbe problémom. Dôležitý je tiež typ zámku, pretože dnes je na trhu množstvo lacných produktov, ktorých slabý zámok sa často rýchlo poškodí. Klikový systém je obľúbený pre jednoduchosť a rýchlosť kladenia.

Detail zámku klikovej vinylovej podlahy Designflooring

Voľné kladenie vinylovej podlahy (Looselay systém)

Podlahové dielce sa pri tomto systéme na zem nelepia, ale voľne kladú. Vďaka svojej hmotnosti a špeciálnej spodnej protišmykovej vrstve sa jednotlivé fragmenty nepohnú. Ide o najrýchlejší spôsob kladenia LVT a záujem oň postupne narastá. Veľkou výhodou je, že v prípade poškodenia sa jednotlivý dielec jednoducho vyberie a nahradí novým. Vďaka svoje hrúbke a špeciálnej konštrukcii má aj vynikajúce protihlukové vlastnosti a predstavuje najväčší komfort pre naše chodidlá.

DESIGNFLOORING_LOOSELAY_ZLOZENIE_volne kladenie vinylovej podlahy
Designflooring Looselay – ako správne položiť vinylovú podlahu.

Viac informácií v brožúre