Vinylovými podlahami sa u nás označujú podlahy, ktoré sú medzi špecialistami známe pod skratkou LVT (Luxury Vinyl Tiles) – luxusné vinylové dielce. Túto variantu vinylu uprednostňujú mnohí pred druhým typom „pévécéčka“ – v roliach.
Kým podlahové krytiny v roliach sú bez špár odolnejšie voči vode a ľahšie sa inštalujú vzhľadom na výsledný efekt, mnohí majitelia domov uprednostňujú vinylové dlaždice, ktoré kopírujú vzhľad keramickej dlažby alebo drevených parkiet a za dostupné náklady poskytujú užívateľský komfort.
Dnešné vinylové podlahy sú vďaka vývoju v priebehu rokov a mnohým pokrokom veľmi atraktívne a hospodárne. Práve vďaka vzhľadu a referenciám v privátnych a komerčných priestoroch dostali prívlastok luxusné.
Vinylové podlahy sú ideálne v komerčných priestoroch, kde je konštantne vysoká prevádzka alebo vo verejných budovách, kde je potrebné čisté a bezprašné prostredie. V domácnostiach je to univerzálna a nákladovo efektívna voľba, ideálna pre súčasný životný štýl mladých rodín, ktorým ani častá údržba podlahy nezaberie veľa času a úsilia.
Pri prestavbách je vinylová podlaha často náhradou za podlahy s náročnejšou údržbou, ako je koberec alebo drevená podlaha, ako tichší variant podlahy oproti plávajúcim laminátovým alebo ako príjemnejšia verzia dlažby.
Vinylové podlahy sú trvanlivé a dobre odolávajú každodennému zaťaženiu aj občasnému výskytu vody. Sú príjemné na dotyk a znižujú hluk, ktorý môže byť dôležitý pre ľudí s deťmi alebo domácimi miláčikmi. Vinylové podlahy sú dodávané v širokej škále farieb a vzorov a dajú sa prispôsobiť každému štýlu, zariadeniu interiéru alebo osobným požiadavkám.
Možno si hovoríte, že vinylové podlahy nebudú mať žiadne nevýhody, keď majú toľko výhod, ako čeliť všetkým negatívam. Ale áno, všetko má aj nevýhodu. V prípade vinylových podláh to však nie je také zlé. Nižšie sú uvedené niektoré nevýhody vinylovej podlahy.
Aj vinylové podlahy majú niektoré nevýhody
Rozmerová stabilita
Častá obava zákazníkov pri výbere novej podlahy. Musíme pripustiť, že naozaj vychádza z praktických skúseností majiteľov. Na druhej strane, skoro vždy týmto skúsenostiam predchádza podcenenie vplyvu podmienok pri inštalácii zo strany zhotoviteľa ako aj nesprávny výber materiálu zo strany investora pri honbe za najvýhodnejšími cenami.
Vinylové dielce sú zhotovené z materiálu, ktorý je termoplastický. To znamená že nezatajiteľnou vlastnosťou je teplotná rozťažnosť. V norme je presná udávaná prípustná percentuálna hodnota o koľko sa každý meter dielcov môže zmeniť. Pre užívateľa, ktorý zaplatil za podlahu je však táto hodnota v skutočnosti viditeľná a je častým dôvodom rozčarovania, reklamácie a straty dôvery v podlahára aj vinylovú podlahu.
Aj táto nepríjemná vlastnosť vinylu sa však dá úplne eliminovať. V prvom rade je nutné dodržať podmienky inštalácie stanovené výrobcom, ako je dostatočná doba aklimatizácie materiálu a vyhovujúce podmienky prostredia.
Vznik špár je možné minimalizovať vďaka lepidlu s armovacími vláknami s vysokou šmykovou pevnosťou, ktoré stabilizuje dielce na podkladoch s podlahovým kúrením. Ďalej sa dá zmierniť vplyv slnečného žiarenia v priestoroch s presklenými stenami výberom svetlých tónov podlahy, ktoré neabsorbujú veľké množstvo tepla.
A úplná eliminácia problému prichádza s malým formátom dielcov Designflooring kolekcie Art Select Parquet, pri ktorých nie je riziko vzniku špár ani na spomínaných problematických miestach.
Perfektný podklad
Investorov aj zhotoviteľov často strašia nároky vinylovej podlahy na podklad. Inštalácia samotnej vinylovej podlahy je v podstate ľahký a čistý proces, ale s podkladom to nie je také ľahké. Kľúč k úžasnej vinylovej podlahe naozaj leží pod samotnou podlahou.
Pri inštalácii lepených dielcov je obzvlášť dôležité, aby ste na prácu mali dokonale hladký a čistý povrch. Pretože vinyl je elasticky mäkký, aj malé zrnká môžu na povrchu spôsobiť nepríjemné vizuálne efekty a postupom času sa tieto miesta nadmerne opotrebujú a vytvoria sa trhliny.
Tiež, ak je podklad špinavý, existuje veľká šanca, že takto (ne)nalepené dielce sa uvoľnia rýchlejšie, ako sa dá očakávať. Už pri príprave podkladu musíme svedomito dbať na správne spracovanie samonivelačnej stierky a technické predpisy, aby sme zbytočne nevytvorili nové problémy.
Niektorí výrobcovia ponúkajú inštalačné súpravy pre domácich majstrov, ale odporúčame nájsť fundovaného zhotoviteľa, aby sa dosiahol ohromujúci vzhľad a optimálnu životnosť. Navyše je táto istota pohodlnejšia.
PVC, ftaláty, formaldehyd, …
U zákazníkov ako laickej verejnosti sú s nevýhodami ohľadom vinylových podláh spájané najmä tieto chemické látky. Každý zodpovedný výrobca ako Designflooring v súčasnosti hľadá a využíva nezávadné alternatívy týchto substancií a vyhovuje pravidelným kontrolám výroby národnou normalizačnou organizáciou federácie ISO.
V skutočnosti totiž ide o celú skupinu škodlivých látok, ktorých účinky na organizmy a dopad na životné prostredie sú predmetom neustáleho výskumu a zákazov.
Medzinárodne sú známe pod skratkou VOC (volatile organic compound). Sú to chemikálie používané pri výrobe materiálov nielen vinylových podláh. Z týchto výrobkov sa potom postupne uvoľňujú do ovzdušia počas celej životnosti.
V domácnosti to môže viesť k respiračným problémom, podráždeniu slizníc až astmatickým reakciám. Preto je dôležité si všímať ako sa výrobca čohokoľvek v interiéri stavia k certifikácii ISO na obsah a uvoľňovanie látok VOC. Kategórie sú označené písmenami A-C, pričom A resp. A+ sa označujú výrobky s minimálnym a nezávadným uvoľňovaním látok. Dokonca aj drevené parkety sa dajú pokaziť ošetrením materiálu s vysokým obsahom VOC a budú závadnejšie ako vinylová podlaha.
Pri lacných vinylových podlahách sa môžete spoľahnúť že v nízkej cene vinylu výskum ani certifikácia zahrnuté nie sú. Výrobkom s „plastovým“ odérom sa určite vyhnite oblúkom. Zaujímavosťou na záver možno je, že vrchná vrstva dielcov Designflooring je rovnako nezávadná ako PVC používané na výrobu zdravotníckych potrieb.
Problémy s ekologickou likvidáciou.
Vinylové podlahy nie sú biologicky odbúrateľné a prirodzene sa nerozpadnú do životného prostredia v priebehu krátkeho obdobia. Nedôsledným procesom sa často podlaha ocitne medzi stavebným odpadom, takže je veľmi zriedka recyklovaná, čo znamená, že staré, opotrebované materiály zaberajú miesto na skládkach.
Kvalitou svojich výrobkov sa Designflooring usiluje o dlhú životnosť a recyklovateľnosť podláh. Skrátka aby slúžili čo najdlhšie, aby na ich údržbu nebolo potrebné používať škodlivé prostriedky, aby sa dali v čo najväčšej miere recyklovať a keď doslúžia úplne, pri rozpade nezaťažia životné prostredie jedovatými prvkami.
Na výrobu vinylu sa v Designflooringu používa veľké percento recyklovaného materiálu, soli z morskej vody a vápenca aby sa pri výrobnom procese čo najmenej spotrebovávali neobnoviteľné prírodné zdroje, ako je ropa a zemný plyn.
Rôznymi opatreniami na svojich prevádzkach a pri logistike dosiahli nulový podiel zmesného odpadu z celkového množstva vyprodukovaného odpadu, takže celý ide na recykláciu alebo sa znova spotrebúva pri výrobe. Spoločnosť sa tak v maximálnej možnej miere prispieva k snahe trvalo udržateľného rozvoja.
Belavé škvrny
Zatiaľ čo vinyl je všeobecne odolný voči bežným látkam, pri kontakte najmä s gumou je náchylný na sfarbenie. Rohože, ktoré majú gumenú podložku, nábytok s gumenými nožičkami alebo gumové päty topánok, ktoré sa odierajú o podlahu, môžu spôsobiť chemickú reakciu v materiáli, ktorá ju môže zafarbiť.
Dielce Designflooring sú ošetrené patentovanou technológiou K-Guard+, ktorá eliminuje vznik stôp od gumených predmetov, pri plstených a latexových podložkách je istota že sa nič také nestane.
Vznik škrabancov
Aj táto nevýhoda vychádza a šíri sa vďaka nepríjemným zážitkom rôznych majiteľov vinylových podláh. Na všetkom vznikajú škrabance, ale viditeľnosť je rôzna.
Vysoko kvalitný vinyl bude odolný, zatiaľ čo materiál nízkej kvality bude citlivý na vznik škrabancov s trvalými stopami. Skladba kvalitného vinylového dielca má viac vrstiev PVC rôzneho zloženia, ktoré sú navzájom spojené.
Často ide len o vizuálne stopy na vrchnej ochrannej transparentnej vrstve z tvrdého PVC, ktorá chráni tenkú fóliu s dekorom vo vysokom rozlíšení. Zároveň je do nej vyrazený dezén, štruktúra dreva alebo kameňa. Pri autentických prevedeniach kopíruje dezén kresbu fólie a vinylová podlaha sa od skutočného materiálu na prvý pohľad nedá rozoznať.
Dielce v tomto prevedení si prívlastok luxusný naozaj zaslúžia. Tieto biele „škrabance“ je samozrejme najviac vidno na tmavých dekoroch, ale väčšinou sa dajú zotrieť aj papierovou vreckovkou, pretože ide len o oter materiálu na povrchu.
Škrabance sa dajú retušovať, kým nepreniknú cez transparentnú vrstvu až na fóliu.Na druhej strane sú lacné vinylové dielce, zhotovené s tenkou vrstvou vinylovej fólie na povrchu, so zafarbenou ochrannou vrstvou, podobne ako samolepiace dekoračné fólie. V priebehu času sa aj pri bežnej premávke zafarbená vrstva vinylu opotrebuje a farba bude narušená. Iba ostré predmety pôsobiace dostatočnou silou a žeravé predmety spôsobujú trvalé poškodenia vinylových podláh.
Žiaľ, nedajú sa opraviť, takže ak sú poškodené, je potrebné ich odstrániť a vymeniť. Pri inštalácii podlahy v dielcoch stačí našťastie vymeniť len poškodené dielce, čo nezasiahne dramaticky do behu prevádzky v priestore a tieto opravy nie je vidno.
Citlivosť na žltnutie.
V niektorých prípadoch bude vinylová podlaha nízkej kvality žltnúť s vekom. Dôvodom môže byť celý rad faktorov. Interakcia s priamym slnečným žiarením môže nestabilný materiál degradovať a nečistota sa zachytí do vrchnej vrstvy na vinylovej podlahe, čím sa materiál zafarbí. Vysoko kvalitné moderné vinylové podlahy sú však odolné voči tomuto druhu zafarbenia a UV stabilné.
Nevhodné do sprchových kútov (nie do kúpeľne).
V moderných interiéroch vinylová podlaha často prechádza do kúpeľne bez prahov a výškových rozdielov, no svoju hranicu má v sprche so zapusteným žľabom. Aj keď vinyl samotný je vodeodolný ako aj hybridné alebo polyuretánové lepidlá, vinylová podlaha z dielcov nemá vodotesnú vlastnosť.
Pravidelný intenzívny výskyt vody na podlahe môže spôsobiť jej prenikanie do špár, rozpad podkladu a ohrozenie ostatných konštrukcií z titulu zvýšenej vlhkosti. Aj tento problém sa však dá minimalizovať správnym výberom a inštaláciou vinylovej podlahy.
Neodporúča sa pre vonkajšie použitie.
Ak sú vinylové podlahy vystavené priamemu slnečnému žiareniu alebo extrémnym teplotám, je ťažké predvídať čo sa s nimi môže stať. Dochádza k úplnému mäknutiu alebo krehnutiu materiálu, takže poškodenie vzniká už pri menšej záťaži. Záruka sa teda vzťahuje iba na použitie v interiéri s bežnými prevádzkovými podmienkami.
Vinyl na starú podlahu sa neodporúča
Nalepenie vinylu na existujúcu podlahu sa neodporúča preto, že vinylové podlahy vyžadujú mimoriadne hladký a pevný povrch. Vzory a špáry starej krytiny sa ukážu na novej podlahe, ak je nalepená priamo na nej.
Nedostatky vo funkčnosti sa objavia neskôr vo forme hrboľov a otvorených špár. Výnimkou sú plávajúce podlahy s jadrom Rigid Core od Designflooringu. Tie sa dajú klásť na krytinu za predpokladu, že je pevne spojená s podkladom (dlažba, parkety, staré PVC, …) s nerovnosťami do 1 mm a špárami do 3 mm.
Vinylová podlaha poskytuje aj napriek svojim menším nevýhodám možnosť, ako ideálne vyriešiť podlahu v každej miestnosti. S rôznymi dostupnými farebnými schémami a vzormi je ich ťažké pri výbere podlahy prehliadnuť.
Odolná, nenáročná na údržbu s primeranými nákladmi a krátkym časom na zhotovenie a používanie je vinylová podlaha vynález, za ktorý sú mnohí spokojní majitelia vďační.
Prečítajte si viac o vinylových podlahách alebo navštívte našu stránku katalóg, kde si môžete vybrať z množstva dostupných dekorov.