preco_vinylova_podlaha_dizajnovepodlahy.sk1

4 dôvody prečo si vybrať vinylovú podlahu.

S vinylovou podlahou sa stretávame čoraz častejšie. Ide o najväčšieho konkurenta laminátovej podlahy, ktorá taktiež imituje drevo, či iné, prevažne prírodné materiály. Niekedy sa stretávame aj s pojmom LVT (luxury vinyl tiles – luxusné vinylové dielce), ktorý výstižne popisuje tento dnes veľmi populárny druh podlahoviny.

Len pre upresnenie, v článku budeme porovnávať laminátové podlahy s lepeným systémom vinylovej podlahy. Samozrejme vinyly existujú aj v klikovom či dokonca voľne položenom prevedení, ale tu sa môžu meniť niektoré ich kľúčové vlastnosti.

1. Odolnosť

Začneme asi tým najdôležitejším pri výbere podlahoviny – odolnosťou. Vinylová podlaha je druhom PVC podlahoviny, ktorá je veľmi odolná voči nástrahám domácnosti a nehodám, ku ktorým tu môže dôjsť. Pokiaľ použijeme spomínaný lepený vinyl a spadne nám naň ťažký predmet, je veľmi pravdepodobné, že sa podlahe vôbec nič nestane (a tiež väčšia pravdepodobnosť, že to prežije aj konkrétny predmet). Ak sa aj stane, jednoducho tento dielec dokážeme vybrať, priestor očistiť od lepidla a následne vložiť novú lamelu. Nič netreba odsúvať, nič netreba rozoberať. Táto výmena sa dá navyše urobiť za plnej prevádzky (bytu či komerčných priestorov) a podľa náročnosti trvá asi 15-60 minút.

Prečo vinylovú podlahu. - svetapple.sk
Vinylová podlaha sa dá veľmi jednoducho vymeniť.

Pokiaľ máte doma psíka a ten má ostrejšie pazúriky, vinyl odolá, veď aj samotná materská firma Karndean Designflooring, má v logu psa. Samozrejme nič nie je nezničiteľné a pri veľmi namáhanom priestore, veľkom psovi, či ťahaní ťažších predmetov, sa môžu na hornej vrstve vinylu objaviť škrabance. V takomto prípade je vhodné použiť výrobok od spoločnosti UZIN – Refresher, ktorý škrabance zaretušuje.

Výbornou je aj odolnosť vinylovej podlahy voči vlhkosti a vode. Pokiaľ sa vám doma niečo rozleje (napríklad aj vedro s vodou) a máte kvalitne nalepenú vinylovú podlahu, odolá tomuto problému bez známok poškodenia, podlahu stačí len dosucha vytrieť. Voda nenasiakne hlbšie do podkladu a tým pádom nedochádza k vzniku plesní či prípadných povrchových deformácií (bobtnanie, delaminácia, zdvíhanie okrajov). Pri väčšine laminátových podláh sa zvyknú vo vlhkom priestore rozmočiť a postupne odlamovať rožteky na vrchnej vrstve a neskôr aj hrany jednotlivých lamiel.

Prečo vinylovú podlahu. - dizajnovepodlahy.sk
Váš domáci miláčik bude s podlahou rovnako spokojný ako vy.

2. Ľahko sa udržiava

Pokiaľ ste mali niekedy drevenú podlahu, určite viete, že umývanie nestačí. O drevo sa treba starať a každoročne aj viackrát robiť rozsiahlejšiu údržbu, no pokiaľ to človek zvláda má krásnu podlahu zo skutočného prírodného materiálu. V dnešnej rýchlej dobe však ľudia hľadajú často praktické riešenia a jedným z nich je aj vinylová podlaha. V podstate ju nepotrebujete nijako extra ošetrovať, čistenie vodou jej neublíži. Na bežné čistenie a údržbu je vhodné použiť napríklad výrobky značky UZIN – UZIN Cleaner a UZIN Resilient Care. Podobné výrobky ponúka aj výrobca Designflooring.

Každý má rád čistý domov. Vinylová podlaha sa ľahko udržiava.

Samozrejme, občas treba urobiť “hĺbkové” čistenie a údržbu. Všetko ale ľahko zvládnete sami, nie je nutné využiť služby profesionálnej firmy.

3. Môžete ho mať aj v kúpeľni

Samotná spoločnosť DesignFlooring, ktorej produkty predávame vznikla ako alternatíva pre tých, ktorí chceli mať drevenú podlahu v kúpeľni avšak nechceli investovať do drahého dreva, ktoré by odolalo vlhkostným podmienkam.

Mnoho ľudí to v dnešnej dobe rieši tým, že do kúpeľne položí dlažbu. Jej dobrá vlastnosť je odolnosť voči vode. Avšak má aj menej príjemné vlastnosti ako tvrdosť a chlad (v prípade, že nemáte podlahové kúrenie alebo ho nepoužívate nonstop aj v lete). Chlad a bosé nohy nie sú príjemné a zdravé spojenie, navyše sa môže dlažba v kúpeľni pri nehode rozbiť.

Prečo vinylovú podlahu. -   - dizajnovepodlahy.sk
Vinyl vám vyrieši mnoho problémov. Navyše drevo v kúpeľni vyzerá perfektne.

Vinyl naopak nie (ako už bolo spomínané vyššie). Táto podlaha rovnako dobre odolá vode a má aj výrazne presvedčivú štruktúru či vzhľad dreva. Je príjemná pre bosé nohy aj počas leta, keď je podlahové kúrenie vypnuté. A pokiaľ máte radi jednotný dizajn, môžete prispôsobiť vzhľad podlahy v kúpeľni zvyšku bytu či domu.

Prečo vinylovú podlahu. -   - dizajnovepodlahy.sk
Samozrejme, nemusíte siahnuť len po drevenom dekore. Na výber je omnoho viac možností…

4. Podlahové kúrenie

Tento článok zakončíme poslednou kľúčovou vlastnosťou vinylovej podlahy a to jej vhodnosťou pre kombináciu s podlahovým kúrením. Podlahové kúrenie je dnes veľmi populárne a jednoznačne prispieva ku komfortu bývania v zime či v chladnom počasí. Po jeho inštalácii je však nutné zvážiť, aký typ podlahoviny naň položíte, lebo zlým výberom môžete eliminovať jeho zmysel. Vlastnosť podlahoviny prenášať teplo je charakterizovaná veličinou nazývanou tepelný odpor, nižšie si uvedieme priemerné hodnoty pre jednotlivé materiály. Najmenej vhodné pre kombináciu s podlahovým kúrením sú materiály s vyššou hodnotou.

Najväčší tepelný odpor má klasická drevená podlaha – cca 0,1 m²K/W. Oveľa lepšie je na tom laminátová podlaha s hodnotami 0,05-0,08 m²K/W. Ak sa pýtate na vinyl, výsledok prekvapí, tepelný odpor je iba 0,01-0,02 m²K/W. Lepšia ako vinyl je už potom iba keramická dlažba – v priemere 0,01
m²K/W.

Prečo vinylovú podlahu. - dizajnovepodlahy.sk
Podlahové kúrenie je najlepšie pod dlažbu, ideálne ale aj pod vinyl.