Cena-podlahy-dizajnovepodlahy.sk

Je dobré si vyberať podlahu len podľa nízkej ceny?

Poznáme to všetci aj z iných oblastí života. Z nových vecí máme občas najprv radosť, chválime sa nimi, no po nejakom čase si začneme všímať, že niečo nie je v poriadku, stav sa zhoršuje a prvotná radosť sa postupne mení na trápenie, hnev na dodávateľa alebo realizátora. A pritom si často neuvedomujeme, že sme si to zavinili sami, pretože sme si nevyberali na základe predošlého podrobného prieskumu, alebo sme dali na reči „odborníkov“ z nášho okolia a stavili sme na najlacnejšiu ponuku, na ktorú sme natrafili.

industrial-vinyl-flooring

Rovnako je to aj pri podlahách, ktoré sú, hlavne pri nových objektoch na konci výstavby, peniaze dochádzajú a my preto začíname postupne šetriť na položkách, kde by sme šetriť nemali. Takže nedáme na radu skúseného predajcu (ktorý sa mimochodom vozí na lepšom aute ako my, na ktoré si určite nezarobil čestne), ale na príbehy zo života svojich príbuzných, kolegov, či ľudí na internetových farebných koníkoch, strechách a podobne. A pritom sú podlahy najviac zaťažovaná časť objektu, roky po nich denne chodíme a chceme, aby boli stále také ako prvý deň.

Každý z podlahárskej branže vie, že alfou a omegou správne zrealizovanej podlahy nie je krásna a často predražená podlahová krytina, ale dobrá príprava podkladu, ktorá tvorí väčšinou podstatne menšiu časť v rozpočte podlahovej konštrukcie. Investor však často ako prvú škrtne samonivelizačnú stierku, zašívanie trhlín v potere, upozornenie na vysokú vlhkosť podkladu berie ako zámerné posúvanie termínu realizácie. No podcenenie tejto prípravy má za následok poškodenie až zničenie finálnej vrstvy – podlahovej krytiny, či už ide o lamináty, drevené podlahy, PVC podlahoviny alebo ďalšie.

Niektoré z dôsledkov nepoužitia, alebo použitia nevhodnej stierkovacej hmoty, zlej alebo žiadnej prípravy podkladu:

  • po krátkom čase sa na povrch mäkkých krytín prekreslia všetky, aj tie najmenšie nerovnosti, alebo defekty podkladu, z optického hľadiska je podlaha neakceptovateľná, hlavne v obytnom priestore.
  • pri väčších nerovnostiach môže dôjsť až k roztrhnutiu krytiny
  • stierka zabezpečuje okrem rovinnosti aj rovnomernú savosť podkladu, aj pri použití kvalitného lepidla môže dôjsť pri nerovnomernej savosti k neprilepeniu, tvorbe bublín a následne opäť k poškodeniu krytiny
  • bubliny vznikajú aj pri zvýšenej vlhkosti, táto sa dá uzavrieť napríklad epoxidovou penetráciou, niekedy stačí s realizáciou podlahy niekoľko týždňov počkať, kým poter vyzreje
  • nivelizačná stierka má tiež za úlohu znížiť prašnosť poteru (dôležité hlavne u niektorých typov kobercov, kedy prach z podkladu preniká cez ne do obytného priestoru) a zabezpečiť potrebnú pevnosť (napr. masívne drevené parkety vyžaduju väčšiu pevnosť v tlaku aj v ťahu za ohybu ako iné krytiny – PVC, koberce, plávajúce podlahy,…)
  • plávajúce podlahy na nerovnom podklade začínajú vŕzgať, praskať, dochádza k poruchám v spojoch

A podobných príkladov by sme mohli uviesť ešte mnoho.

 

Aj mimoriadne nízke ceny krytiny majú svoju príčinu, takže pozor – takmer vždy si môžete byť istý, že im niečo chýba:

  • sklenená mriežka vo vinylových podlahách, ktorá zabezpečuje rozmerovú stálosť.
  • slabé perká na klikových podlahách, ktoré skôr, či neskôr prasknú a spôsobia veľký problém (aj napriek bežne používanému tvrdeniu niektorých predajcov, že položenie a výmena poškodených lamiel u klikových podláh je hračkou).
  • málo vrstiev laku na hotových parketách, prípadne použitie nevhodného (napr. nábytkárskeho) laku
  • malá hrúbka podlahoviny, veľmi tenká nášľapná vrstva – hlavne u mäkkých krytín
  • použitie neekologických materiálov pri výrobe krytiny

Vyššie sme uviedli len niekoľko príkladov, prečo nie je treba pri realizácii podlahy príliš šetriť. Samozrejme tým nechceme povedať, že treba zbytočne míňať ťažko zarobené peniaze, ale vždy by mali byť vyvážená cena a očakávaná úžitková hodnota diela.

Ešte na záver: Ak si podlahu chcete dať spraviť odbornej firme, tiež zvážte, či tá najlacnejšia je aj najlepšia. Často sa stačí pozrieť na kvalitu dopravného prostriedku, strojov, náradia, či odev realizátora a viete, s kým máte do činenia.